AB zirvesi sona erdi

AB zirvesi sona erdi.27683
  • Giriş : 20.06.2008 / 19:04:00

Dönem Başkanı Slovenya Başbakanı Janez Jansa, AB'nin yeni anayasası olacak Lizbon Anlaşmasının uzun müzakerelerin ardından 27 üye ülke tarafından imzalandığını hatırlatarak, ''Yürürlüğe girmesi için tüm üyeler elinden geleni yapacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jansa, AB zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Lizbon Anlaşmasını hayata geçirmek için ''güçlü bir kararlılığa'' sahip olduklarını anlattı.

AB zirvesinin hemen öncesinde İngiltere'nin Lizbon Anlaşmasını 19'uncu üye olarak onaylamasını ''büyük teşvik'' olarak gördüğünü anlatan Jansa, farklı üyelerin farklı onay süreçlerine saygı gösterilmesini istedi.

Lizbon Anlaşmasını onaylamak için Anayasa Mahkemesi kararı bekleyen Çek Cumhuriyeti'nin bu tutumunun İrlanda'daki referandum sonucundan bağımsız olduğunu belirten Jansa, ''İrlanda ve Çek Cumhuriyeti dahil, Lizbon Anlaşmasını imzalayan 27 üye, yürürlüğe girmesi için elinden geleni yapacak. En kısa zamanda çözüm bulmak için her beraber çalışacağız'' dedi.

AB zirvesi kararlarında referandum sonucunu analiz etmesi için ''İrlanda'nın daha fazla zamana ihtiyaç duyduğu'' kabullenilerek çözüm önerilerini sunması için bu ülkeye bir sonraki AB zirvesine (15 Ekim) kadar süre tanındı.

Kararlarda bugüne dek 19 üyenin Lizbon Anlaşmasını onaylaması ve onay sürecinin diğer ülkelerde devam ettiği not edildi.

Zirve kararlarında Çek Cumhuriyeti'ne yapılan özel atıfla bu ülkenin Lizbon Anlaşmasını onaylamak için Anayasa Mahkemesinden olumlu görüş alması gerektiği kayıt altına alındı.

Akdeniz bölgesinin AB için ''hayati stratejik öneminden'' bahsedilen kararlarda, ''Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik'' önerisinin AB'ye Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

Kararlarda, bu kapsamda AB Komisyonu tarafından hazırlanan Akdeniz Birliği önerisi taslağının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, 13 Temmuzda Paris'te planlanan Akdeniz Zirvesi için AB'nin ''ortaklarıyla gerekli görüş alışverişini gerçekleştireceği'' bildirildi.

Öte yandan, İsveç ve Polonya'nın ortaklaşa hazırladığı ''Doğu Ortaklığı'' önerisine de yer verilen zirve kararlarında, AB'nin doğu komşularıyla bölgesel işbirliğini daha ileri götürmesi gerektiği kabul edilerek, bu kapsamdaki önerilerini hazırlaması için AB Komisyonuna 2009 yılı bahar zirvesine kadar süre tanındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious