Abakay'dan Gökçek'e suç duyurusu

Abakay'dan Gökçek'e suç duyurusu.11272
  • Giriş : 23.03.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 23.03.2009 / 08:49:57

Gökçek'in birçok kez gazetecileri resmen tehdit ettiğini, hedef gösterdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in katıldığı bir televizyon programında, seçimlerden sonra gazeteciler Uğur Dündar ve Mehmet Ali Birand ile hesaplaşacağını söylemesi, meslek örgütlerinin sert tepkisini çekti.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Gökçek'in daha önce de birçok kez gazetecileri resmen tehdit ettiğini, hedef gösterdiğini belirtti. Gökçek'in, Dündar ve Birand hakkındaki sözlerinin her şeyden önce bir saygısızlık ve uygar insan olma özelliğine henüz kavuşamamış olmanın bir belirtisi olduğunu ifade eden Abakay şunları dedi: "Gazeteciyi ya da medyayı tehdit adi suçtur. Basın özgürlüğünü tehdittir. Bu kişilere "haber yazma, mesleğini yapma' türünden kaba bir saldırıdır. Basın özürlüğünden, demokrasiden "azıcık' nasibi almış bir kişi bu çağda, AB'nin eşiğindeki bir ülkede, böyle haddini aşması, sınırları zorlaması tek kelime ile ilkelliktir. Kaba kuvvet, tehdit siyasetçilerin çokça kullandığı bir malzeme haline geldi. Kaldı ki Melih Gökçek ve ekibinin bu ilk sabıkası da değil. Daha kısa bir süre önce Kanal D'nin kameramanı ve muhabiri yine bu ekibinin fiili saldırısına uğradı. Kendi yönetim becerisini savunmayanlar haklarında çıkan haberlere yanıt vermek yerine, gazetecilere, yayıncılara saldırması yavuz hırsızlıktır."

-"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM"-

Abakay, Gökçek'in sözlerinin "suç" olduğunu vurgulayarak, savcıları Gökçek hakkında resen harekete geçmeye çağırdı. Abakay, "Bu bir suçtur. Savcıların da harekete geçmesi gerekir, resen harekete geçmeleri gerekir. Eğer kendiliğinden harekete geçecek bir hukuki veri yoksa ben çağrıda bulunuyorum. Bu tür kişiler, medyanın gazetecilerin sahipsiz olduğunu sanmasınlar. Ben bulunacağım suç duyurusunda, bulunuyorum da. Meydanı boş sanmasınlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*