Abant gölüne 90 bin balık takviyesi

Abant gölüne 90 bin balık takviyesi.20597
  • Giriş : 09.07.2009 / 16:09:00

Bolu`nun doğa harikası Abant Gölü`nde nesli tükenme tehlikesi yaşayan Abant Alası'nı korumak amacıyla göle 90 bin yavru balık bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bolu Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Abant Gölü`nde kirlilik, avlanma ve diğer etkenler nedeniyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Abant Alası`nı korumak amacıyla, Trabzon'da bir balık üretme çiftliğinden getirilen 90 bin yavru balığı göle bıraktı.
Kamyonun kasasında taşınan özel tank ile Abant Gölü`ne getirilen yavru balıklardan bir kısmı, Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ve Çevre ve Orman İl Müdürü Sezgin Akay tarafından plastik kova ile göle atıldı. Diğer balıklar, tanka bağlanan plastik boru yardımıyla göl ile buluşturuldu.
Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Abant Gölü'nün endemik türü olan Abant Alası'nın dünyada sadece Abant Gölü'nde yetişen bir alabalık türü olduğunu söyledi.

Yıldızer, Abant Gölü'nde yakalanan anaç balıkların Trabzon'da bir alabalık çiftliğinde yavrularının alındığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu yavrular 4 yad a 5 aylık iken göle bırakılıyor. Bugünde 90 bin Abant Alası'nı gölle buluşturuyoruz. Bu balıklar 2 ya da 3 yaşına gelince üremeye başlıyor. Bir balık, 1500 yumurta yapabiliyor." Yıldızer, göldeki eksilen balık popülâsyonunu artırmak için Abant Alası'nın bırakıldığını ifade etti. Yıldızer, ayrıca, Nisan Eylül ayları arasında Abant Gölü'nde amatör balık avcılığının yapıldığı bilgisini de verdi.
Bolu Çevre ve Orman İl Müdürü Sezgin Akay da, Abant Alası'nın yanında 5 ayrı balık türünün daha Abant Gölü'nde var olduğunu kaydetti.
Akay, Abant Gölü'ne her yıl balık takviyesi yaptıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*