Abant platformu başladı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Abant Platformu’nun ’Küresel Politikalar ve Ortadoğu’nun Geleceği’ konulu 11. toplantısı bugün Abant’taki ’Taksim International Abant Palace Oteli’nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

son günlerde Filistin ve İsrail arasında yaşanan sıcak olayların Abant Platform’un tartışacağı konuları daha da önemli kıldığını ifade etti. Tuncay, Abant Platformu’nun insanları ve medeniyetleri birbirinden nefret ettirmeye değil, birlikte yaşamaya davet ettiği için, barışı kardeşliği savunduğu için büyük önem arz ettiğini beyan etti.

Toplantının açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen eski Dışişleri bakanlarından Yaşar Yakış da Abant Platformu’nun Türkiye’de yeni olmasına rağmen, kısa sürede uluslar arası bir boyut kazandığını söyledi. Türkiye’nin Orta Doğu ile yakın bağı olduğunu belirten Yakış, Türkiye’nin bu coğrafyayı uzun süre ihmal ettğini dile getirdi. Yaşar Yakış Türkiye’nin bölgedeki gelişmeleri izlemek zorunda olduğunu ve bölgede barışın sağlanması için üzerine düşen görevi yapması gerektiğinin altını çizdi. Yakış, Orta Doğu ’nun çok zengin kaynaklara sahip olduğu halde bu zenginliklerini halkına yansıtamadığını dile getirdi. Yakış, bölgedeki yer altı zenginliklerinden pay almak isteyen bazı güçlerin bölge halkının istikrarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Türkiye’nin bölgede kalıcı başarışın sağlanmasından yana olduğunu, İsrail ve Filistin arasında yaşanan son kanlı olayların platformda daha geniş ele alınamsı gerektiğini sözlerine ekeldi.

Orta Doğu’da Türkiye’nin dışından da güçlü aktörlerin bulunduğunu ifade eden Yakış, ABD, AB, Rusya ve Mısır’ı buna örnek gösterdi. Konuşmasında Irak’ta olaylarad da değinen Yakış, Kerkük’ün küçük bir Irak olduğunu ifade etti. Yaşar Yakış, bu kentin bir grubun eline düşmememesi gerektiğini dile getirdi.

Yakış İran’nın nükleer enerji üretme hakkı olduğunu fakat UAEA üyesi bu ülkenin gizli girişimde bulunma hakkı olamdığını vurguladı.

Toplantıya katılan İslam Konferansı Teşkilatı (İSEDAK) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptığı konuşmada Ortadoğu’nun bu dönemde yaşadığı sorunları tarihin hiç bir döneminde yaşamadığını kayd etti. İhsanoğlu, Filistin halkına yaşama hakkı verilmediği için bölgede büyük dramatik olayların yaşandığına dikkat çekti. Filistin’deki kanlı olay ve yıkımların artık normal bir vaka gibi dünya gündeminde yer aldığını ifade eden İSEDAK Genel Sekreteri Orta Doğu haritasının nasıl çizildiğini anlamdan bu bölgenin sorunlarına çözüm getirelemeyeceğini dile getirdi. Kalıcı barışın sağlam bir temele oturtulamsı için var olan ihtilafların kaldırılması gerektiğini kayd eden Ekmeleddin İhsanoğlu , İslam ve demokrasi arasında herhangi bir sorunun yaşanmadığını vurguladı. .

’ABD’DE BİZİ ÇOK İYİ TEMSİL EDEN BİR TOPLULUK OLUŞTU’

Amerika’daki Wisconi Üniversitesi Tarih Profesörü Dr. Kemal Karpat’da konuşmasında İslam Dünyası’nın kendisini yenilemek zorunda olduğunu vurguladı. Ortadoğu’nun bir parçası olan Türkiye’nin kendi iç sorunlarını çözmeden bölgede hiç bir etkili politikasının olamayacağını illeri süren Karpat, bunun için bir perspektivin çizilmesi gerektiğini ifade etti. Arap Dünya’sının Osmanlı dönemi kadar barış ortamını elde edemediğini ifade eden Karpat, bölge ülkerinin şu anda büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Son 20 yılda ABD’de yeni bir Türk toplumunun oluştuğuna dikkat çeken Kemal Karpat, bu toplumun Türkiye’yi çok iyi temsil ettiğini dile getirdi. Dünya’ya açılacaksak çok kültürlü bir ortama ayak uydurmayı da bilmemiz gerkir diyen Kemal Karpat, bununda diyaloglarla sağlanabileceğini beyan etti. Karpat, Türkiye ve Orta Doğu’nun ancak eğitimle gelişebileceğine dikkat çekerek, bunun okul açmakla değil, bitaplardaki içeriğin değiştirilmesiyle ancak sağlanabileceğini beyan etti. Karpat, Türkiye’de yıllardır okullarda ezberciliğin yapıldığını ve bunun başarı getiremeyeceğini iddia etti. Kaprat İslam’da demokrasinin olmadığını savunanların İslam’ı gerçek manada bilmediğini de sözlerine ekledi.
Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Türkiye’nin bölgedeki enerji politikasına dikkat çekti. Güler, Dünya’da bulunan 10 önemli boğazın 9 ’nun müslümanların elinde olduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Güler, Orta Doğu’nun bir parçası olan Türkiye’nin özellikle enerji transferinin yapılabileceği çok önemli bir çoğrafyada olduğunu söyeldi. Güler toplnatıda , Kaskaslar ve Orta Doğu enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek boru hatları hatları ve planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Abant Platformu öğleden sonraki oturumlarıyla devam edecek. Patforma aralarında gazeteci Cengiz Çandar, Ali Bulaç, Şahin Alpay, Prof. Dr Eser Karakaş, Hüseyin Gülerce, Hayrettin Kahraman’nın da bulunduğu çok sayıda entellektüel katılıyor. Toplantıya katılması beklenen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın yoğun programları nedeniyle gelemediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious