Abant'a arap turist akını!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Sahip olduğu doğal güzellikleri Türkiye'nin önemli turistik merkezlerinden biri olan Abant, yaz döneminde Arap turistlerin akınına uğruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her yıl yaklaşık 22 milyon civarında turistin tatil için geldiği Türkiye'de, Avrupa ülkeleri Akdeniz ve Ege sahillerini tercih ederken, Arap eliti daha çok serin ve doğal ortamları tercih ediyor. Kongre, yaz ve kış turizminin yapıldığı Abant'ta işletmeler daha fazla turisti çekmek için Dubai'de yapılan turizm fuarlarında yılın belli dönemlerinde tanıtım faaliyetlerine katıldı. Tanıtımları kısa süre içerisinde meyvesini vermeye başladı. Bunun sonucunda sadece Abant'ta gelen Arap turist sayısının 8 bini aştığı ifade edildi. Abant'ı tercih eden ülkeler arasında Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve İran geliyor.

Genellikle Haziran ile Eylül ayları arasında bölgeye gelen turistler kaldıkları süre içerisinde bölgenin doğasına ve kendilerine gösterilen ilgiye hayranlık duyarak ayrılıyor. Çok çocuklu ailelerle 5 yıldızlı otellere yerleşen turistler daha sonra günü göl etrafında gezinti yaparak, atlara, faytonlara ve bisikletlere binerek geçiyor.

İlk kez geldiği Abant'ta bölgenin doğal güzelliklerine hayran kalan Kuveytli Üsame Ali Al ve eşi Ümmü Ali Al, günlerinin çok güzel geçtiğini ifade ederek bir sonraki yıl tekrar geleceklerini söyledi. Dört çocuğuyla birlikte 20 günlük bir tatil için gelen Ali Al çifti, şunları ifade ettiler: "Buraya hayran kaldık. Bize Türkiye'yi yanlış tanıttılar. Burası çok güzel ve insanları bize çok iyi davranıyor. Günümüzü yürüyerek ve buranın doğal güzelliklerini seyrederek geçiriyoruz. Çocuklarımız faytonlara ve atlara biniyor ve havuzlarda yüzerek eğleniyor."

Zengin Arapların Bolu'yu tercih etmesi otel yetkililerinin yüzünü güldürüyor. Büyük Abant Oteli Müdürü Bora Kaya, Dubai'de yapılan turizm fuarında yaptıkları tanıtım çalışmalarından sonra Arap turistlerin gelmeye başladığını söyledi. Bütün Ortadoğu ülkelerinden turistlerin geldiğini belirten Kaya, buradan memnun ayrılanların bir sonraki yıl başkalarını yanında getirdiklerini dile getirdi.

Kaya, "Kış döneminde daha çok yerli turistlerle tesislerimiz dolup taşıyor. Yaz döneminde ise Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerle doluyor. Şu an yapılan rezervasyonların yüzde 60'ini Araplar oluşturuyor. Turistler Abant'ın yeşil, serin ve temiz havasına hayran kalıyor. Daha çok orta sınıfın üst kesimleri buralara geliyor. Zaman zaman üst düzey yetkililer de geliyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious