Abartılacak bir işsizlik görmüyor!

Abartılacak bir işsizlik görmüyor!.10609
  • Giriş : 23.12.2008 / 12:30:00
  • Güncelleme : 24.12.2008 / 12:06:29

Bakan Faruk Çelik: İşsizlik konusunda feryad edilecek bir tablo görmüyorum!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi üzerine milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. Bakanlığının çalışmadığı yönündeki eleştirilere "Halkın dertleriyle dertleşen bir arkadaşımız olsa, bunu söyleme şansı olmayacaktı" karşılığını veren Bakan Çelik, genel sağlık sigortasını yaşama geçirdiklerini bunu sıradan bir olay gibi göstermenin insafla bağdaşmadığını kaydetti. Sendikalar Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun halen değiştirilemediğine işaret eden Çelik, düzenlemelerin Genel Kurul aşamasında olduğunu hatırlatarak, "Beklemesi, işçi-işveren konfederasyonları, görüştüğümüzün tersine görüş beyan etmelerinden kaynaklanıyor. Bu yasalar, bugün çıkmadı. 1992'den beri birçok iktidar geldi, ne zaman Genel Kurul'a indirilebildi? Edebiyat yapmak başka şey çözümden yana olmak başka şey. Anlaşılması halinde, bu değişiklikler kısa sürede geçer" dedi.

-"SİZİN GENEL BAŞKANINIZ MADEN OCAĞINA GİRDİ Mİ?"

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in görevi süresince maden ocaklarına gidip gitmediği sorusuna Çelik, 1.5 yıl içinde Zonguldak'ta maden ocağına iki kez girdiğini, bir kez Başbakan Erdoğan ile gittiğini belirterek Sevigen'e, "Sizin Genel Başkanınız, iktidarınız dönemindeki bakanlar gitti mi?" diye sordu.

-"AH-VAH DEDİRTECEK BİR TABLO YOK"

Kayıt dışı istihdamın 2001 yılında yüzde 52,0 olmasına rağmen bugün bu rakamın yüzde 46,9'a indiğini söyleyen Çelik, muhalefet milletvekillerinin Tuzla tersanelerine ilişkin eleştirilerine ise Tuzla'ya defalarca gittiğini, sendikalarla, işverenlerle değerlendirme yaptıkları karşılığını verdi. Kadın istihdamının yüzde 17.9'a ulaştığını belirten Bakan Çelik, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda da bakanlık olarak bir genelge yayımladıklarını bildirdi. Bakan Çelik muhalefetin "işsizlik had safhada" eleştirilerine de, "O boyutta değil, konuyu abartmayalım. Sıkıntılı bir süreç ama ah-vah ettirecek tablo yok" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*