Abbas, Filistin'deki gerginliği kontrol altına almalı!

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Filistin'deki rakip güvenlik güçleri arasında oluşan gerginliğin tehlikeli bir durum oluşturduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'la ortak basın toplantısı düzenleyen Rice, "Tansiyonu çok yükselten bu sorunun çözüleceğini umuyoruz. Filistin halkının güvenine sahip Devlet Başkanı Abbas'ın ülkenin devlet başkanı olarak sorumluluklarını yerine getirmeye muktedir olabileceğine inanıyoruz" dedi.

Rice, rakip güvenlik görevlileri arasındaki çatışmalarda ve Filistin'deki asayiş problemlerinde masum sivillerin de zarar gördüğnü ifade ederek, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu vurguladı.

Condoleezza Rice, durumun kontrol altına alınmasının tamamen Filistin liderliğinin yükümlülüğü olduğunu söyledi.

GAZZE'DEKİ GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Gazze kentinde El Fetih denetimindeki Filistin polisi ile Hamas hükümetinin görevlendirdiği güçler arasında çıkan çatışmada 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

Görgü tanıkları, Filistin parlamentosunun önünde çıkan çatışmalarda 2 polis ve 1 Hamas üyesinin yaralandığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Said Siyam, Hamas üyelerinden oluşturulan güvenlik ekibini Gazze'de görevlendirmişti. Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise partisi El Fetih'a bağlı polis gücüne aktif görev emri vermişti.

Hamas ve El Fetih üyeleri arasında bu ay çıkan çatışmalarda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious