Abbas, Hamas'a savaş açtı

  • Giriş : 15.11.2007 / 17:39:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde tutan Hamas liderlerinin alaşağı edilmesi çağrısında bulundu. Abbas televizyondaki konuşmasında, "Gazze Şeridi'ni zorla alan bu çeteyi alaşağı etmek zorundayız" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zühri, Abbas'ın konuşmasını "utanç verici" olarak nitelendirdi ve Abbas'ın bu sözleriyle, Filistinlilerin uzlaşmasının umurunda bile olmadığını gösterdiğini söyledi.

Abbas konuşmasında, yarın Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile yapacağı görüşmede, Annapolis toplantısı için ortak bir tutum oluşturmaya çalışacağını da söyledi.

Suudi Arabistan bazı Batılı diplomatlara, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in yapacağı jestten tatmin olmadığı için toplantıya katılmayabileceğini bildirmişti.

Hamas geçen haziranda, El Fetih'le çatışma sonrasında Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Abbas'ın bu açıklamayı, Hamas militanlarının bu hafta Gazze'deki El Fetih gösterisinde ateş açmasından sonra yapması dikkat çekti. Olayda 8 sivil ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Daha önce Hamas'ın Gazze'nin kontrolünü elinde tutmaktan vazgeçmesini ve özür dilemesini talep etmekten öteye geçmeyen Abbas'ın ilk kez Hamas liderlerinin devrilmesini istediğine dikkat çekiliyor.

Filistin ile İsrail arasında barış görüşmelerini başlatmaya amaçlayan Annapolis konferansının, Hamas'la mücadelesinde Abbas'ın elini güçlendirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious