Abbas, hükümeti kurma görevini Hamas'a verdi!

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Hamas'ın çoğunluğu oluşturduğu Filistin parlamentosu, yemin etti. Yemin töreni sonrası konuşama yapan Filistin lideri Mahmut Abbas, yeni hükümeti kurma görevini Hamas'a verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milletvekili andında, "vatanıma bağlı kalacağıma, halkın ve milletin haklarını ve çıkarlarını koruyacağıma, kanunlara saygı göstericeğime ve görevlerimi sadık bir şekilde yerine getireceğime yemin ederim" ifadesi yer aldı.

Yemin töreninin ardından kürsüye gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, yeni hükümeti Hamas'ın kurması gerektiğini söyledi. Hamas'ın seçim zaferinin yeni bir siyasi realite oluşturduğunu kaydeden Abbas, bu yüzden hükümeti kurma görevinin Hamas'a verileceğini söyledi. Abbas, konuşmasında yeni hükümetin İsrail ile imzalanan anlaşmalara saygı göstermesini de istedi. Anlaşmaların meşruluğunun sorgulanmasına izin vermeyeceklerini belirten Abbas, bu anlaşmaların, bağlı kaldıkları siyasi gerçeklikler olduğunu söyledi.

Filistin Yasama Meclisi'nin bulunduğu Ramallah ve buraya gelmelerine izin verilmeyen milletvekillerinin Gazze'de video-konferans yöntemiyle katılımlarıyla aynı anda yapılan parlamento oturumundan önce yoklama yapıldı. Parlamento açılışında Kur'an okundu ve Filistin marşı söylendi.

Parlamento oturumuna Gazze'den katılan Hamas liderlerinden Mahmut Ez Zehar da oturum öncesi yaptığı açıklamada, bugünü "tarihi bir gün" olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious