Abbas, İsrail ile ateşkesi sürdürmeye kararlı

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail ile 16 aydır süren ateşkesi devam ettirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından konuşan Abbas, Hamas'ın İsrail ile 16 aydır yürürlükte olan ateşkesi sona erdirmediğini belirterek, "kendisinin de halkın barış içinde yaşamasını sağlamak için ateşkesi sürdürmeye kararlı olduğunun" altını çizdi. Abbas, "Gazze'de Filistinli sivillerin öldürülmesinden sonra geçen hafta bazı şiddet olayları yaşansa da Hamas, İsrail ile ateşkesi sonlandırmadı" dedi.

Hamas hükümetinin sözcülerinden Gazi Hamid iki gün önce ateşkesi sürdürmek istediklerini ancak öncelikle İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'daki operasyonları durdurması gerektiğini ifade etmişti. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev de dünkü açıklamasında Filistin hükümetinin önerisine sıcak baktıklarını ifade ederek "Eğer sessizlik olursa, biz de sessizlikle karşılık veririz" dedi.

Ancak karşılıklı bu mesajların ardından İsrail saldırıları dün de devam etti. Gazze'ye hava saldırısı düzenleyen İsrail 2 Filistinliyi öldürdü.


Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Süleyman Avvad ise Mübarek'in görüşmede, Filistin'de Hamas ve El Fetih arasındaki sorunun çözülmesi için diyaolg ihtiyacına vurgu yaptığını ifade etti. Sözcü, Mübarek'in "Ancak bu şekilde Filistin'in barış için bir muhatap olduğunu kanıtlayabiliriz" dediğini aktardı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, son olarak Mübarek'e Filistin için gönderilen insani yardımlar için teşekkürlerini sundu. Mısır geçtiğimiz günlerde Gazze'ye 50 kamyon dolusu ilaç ve gıda yardımı göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious