Abbas, İsrail operasyonuna sert tepki gösterdi

  • Giriş : 28.04.2008 / 13:15:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in bu sabah Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir kadın ve 4 çocuğu dahil, 7 kişinin öldürüldüğü operasyonu kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin haber ajansı Wafa'nın verdiği bilgiye göre, halen temaslarda bulunduğu Katar'da yaptığı açıklamada Abbas, bu operasyonların ateşkes çabalarına hizmet etmeyeceğini ve barış sürecine zarar verdiğini belirtirken, Filistin halkının, savaşın ortaya çıkardığı sonuçların uzağında tutulmasına ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Öte yandan İsrail ile Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimi arasında, Mısır'ın arabuluculuğunda geçici bir ateşkesten söz edildiği sırada gelen operasyon, Hamas tarafının sert tepkisine neden oldu.

Hamas Hareketi, Beyt Hanun'da "4'ü çocuk 7 Filistinliyi katleden Siyonistler cinayetlerine devam ederken, ateşkesin konuşulamayacağını" bildirdi.

Hamas sözcüsü Ayman Taha, operasyondan sonra yaptığı açıklamada, "katliamın Siyonistlerin kanla dolu kara tarihlerine ve katliamlar silsilesine eklenen yeni bir halka olduğunu" belirterek, saldırının asıl amacının ateşkes çabalarını sekteye uğratmak olduğunu söyledi.

Taha, "Arap ülkelerinin sessizliğini sürdürdüğü bir dönemde böyle bir katliamın işlenmesini manidar buluyoruz. Özellikle Mısır'ın işgalcilerin suçlarına engel olma çabasında olması gerekir" diye konuştu.

Taha, Filistinli direnişçilerin bu saldırılara misillemede bulunma hakkının olduğunu belirterek, "Sorun Hamas'ta değil, ateşkesi kabule yanaşmayan işgal güçlerindedir" dedi.

İsrail ordusunun sabah saatlerinde Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da bombaladığı bir evde, yaşları 1 ile 6 arasında değişen 4 çocuk, çocukların annesiyle aynı bölgede 1 İslami Cihad üyesi olmak üzere 7 Filistinli ölmüş, çoğu çocuk olmak üzere 13 kişi yaralanmıştı.

Operasyonun öncesi ve sonrasında, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları militanları, Gazze Şeridi'nden sınır yakınlarındaki İsrail yerleşimlerine 8 roket saldırısında bulundu.

İsrail ordusu sözcüsü, birliklerin Beit Hanun'da operasyon yaptıkları doğrularken, İsrail uçakları ve tanklarının militanları hedef aldıklarını belirtti, ancak evin hedef alınmadığını söyledi.

İsrail ordusundan bir kaynaksa Ordu radyosuna, evin İsrail tarafından bombalanmadığını öne sürdü ve patlamanın, ordunun ateş açtığı sırada Hamas militanlarının ellerindeki patlayıcılardan kaynaklandığını iddia etti.

Hamas da keskin nişancılarından birinin, Beyt Hanun'daki operasyonda bulunan askerlerden birini vurduğunu bildirdi. İsrail Ordu sözcüsü de askerlerden birinin hafif şekilde yaralandığını doğruladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious