Abbas Annapolis'in çöktüğünü ilan edecek

Abbas Annapolis'in çöktüğünü ilan edecek.12324
  • Giriş : 16.03.2008 / 23:58:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Annapolis barış sürecinin başarısız olduğunu ilan edebileceği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mahmud Abbas'ın geçen yıl kasım ayında ABD'deki Annapolis Konferansı ile başlayan barış sürecinde yaşanan olumsuzluklardan dolayı oldukça karamsar olduğu ve yakında, Annapolis'in başarısız olduğunu ilan edebileceği kaydedildi.

Kudüs'te yayımlanan bölge gazetelerinden El Manar'ın internet sitesi, adını vermediği diplomatik bir kaynağa dayanarak, Mahmud Abbas'ın "bir Arap liderine", barış süreci için karamsar olduğunu açıkça ilan etmeyi düşündüğünü söylediğini aktardı.

Habere göre Abbas, sonbaharda başlayan Annapolis süreciyle, 2008 yılı sonuna dek kapsamlı bir barış anlaşmasına varılmasının tasarlandığını, ancak sürecin sonuna yaklaşıldığı halde ortada hiçbir somut sonucun olmadığını söyledi; tam tersine İsrail tarafının, Annapolis'teki anlaşmanın tersine, kabul edilebilir bir barışı olanaksız kılan oldu-bitti ortamı yaratmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Bunun, "Bir anlaşmaya varma olasılığını yok ettiğini" ifade eden Abbas, adı verilmeyen söz konusu Arap liderine ayrıca, barış sürecinin büyük bir çöküşe doğru gittiği endişesini taşıdığını da açıkça dile getirdi.

Abbas, son olarak Senegal'ın başkenti Dakar'daki İslam Konferansı Teşkilatı zirvesine katılmış, zirve öncesi Amman'da Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmüş ve ardından Mali'yi ziyaret ederek, Mali Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure ile biraraya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious