Abbas: BBC muhabiri hayatta

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Ziyaret için İsveç’te bulunan Filistin lideri Mahmud Abbas’ın, Gazze’de geçen ay kaçırılan BBC muhabirinin hala hayatta olduğu teminatı verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç ziyareti sırasında Abbas’a eşlik eden Filistinli yetkili Saib Erakat, daha önce adı duyulmamış dinci bir grup tarafından öldürüldüğü iddia edilen BBC muhabirinin hala hayatta olduğunu ve salıverilmesi için yetkililerin çalıştığını kaydetti.
BBC muhabiri Alan Johnston’ın öldürüldüğü iddialarını doğrulayacak hiçbir veri olmadığını belirten Erakat, "Gazze’de bütün kaynaklar Devlet Başkanına, iddiaların aksine Johnston’ın hayatta olduğu bilgisini verdi" dedi. Erakat, "Abbas’ın, Johnston’ın hayatta olduğu ve salıverilmesi için bütün çabanın gösterildiği teminatını yinelediğini" söyledi.
Tevhid ve Cihad grubu adına pazar günü basın yayın kuruluşlarına gönderilen elektronik postada, "Filistin ve İngiliz yetkililerin, İsrail hapishanelerindeki tutukluların salıverilmesi taleplerinin yerine getirilmesini sağlamamaları üzerine, gazeteciyi öldürdükleri" iddia edilmişti.
Gazze’de 12 Martta kaçırılan BBC muhabirinin öldürüldüğü iddiası bugüne kadar hiçbir kaynak tarafından doğrulanmazken, bahsedilen talebe ilişkin de bugüne kadar kamuoyuna hiç açıklama yapılmadığına dikkat çekiliyor.
BBC, geçen hafta Abbas’ın, Johnston’ın hayatta olduğuna ilişkin kanıt bulunduğunu söylediğini duyurmuştu.
Abbas, AB ülkelerini, Filistin hükümetine yardımların yeniden başlatılmasına ikna amacıyla çıktığı Avrupa gezisi çerçevesinde İsveç’i ziyaret ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious