Abbas: Ben silahla mücadeleye karşıyım

  • Giriş : 28.02.2008 / 13:14:00

Abbas, Ürdün gazetesi El Düstur'a yaptığı açıklamalarda, son günlerdeki sert tonlu benzer açıklamalarına yenisini ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail'le görüşmelerin herhangi bir ilerleme kaydetmediğine ve bu yıl bir barış anlaşmasına varmanın mümkün olmadığına ilişkin açıklamalarda bulunan Abbas, son günlerde Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde artan İsrail saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, "Bu noktada, silahlı mücadeleye dönülmesine destek vermiyorum ama ileri tarihlerde bir şeyler değişebilir ve bu Filistin halkı için bir seçenek olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Abbas, bu yıl sonuna kadar öngörülen barış anlaşmasına yönelik fırsatlar değerlendirilemezken İsrail ve Filistinlilerin tehlikeli bir dönemece geldiklerini belirtti.

Gazeteye göre, Abbas, Hamas'ın İsrail'i tanımasını istemiyor, daha çok bu işi yapacak hükümet görüşmelerine katılmasını benimsiyor. Abbas, "İsrail'le görüşmeleri yürütecek bir ulusal birlik hükümetinin oluşturulmasını ben istemiştim. Bunu Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a söylediğimde bana destek verdi" diye konuştu.

Hamas'ın Filistin seçimlerine, İsrail'i tanıyan Oslo Anlaşması çerçevesinde girdiğini söyleyen Abbas, "Böyle bir tanımayı isteyen sadece ben değilim. Arap İnisiyatifi de aynı şeyi söylüyor" diye konuştu.

Filistinlilerin kendi liderlerini seçme hakkı bulunduğunu ifade eden Abbas, "Eğer halk Hamas'ı seçerse Devlet Başkanlığından istifa etmekten de kaçınmayacağım" dedi. Abbas ayrıca, bu yıl sonuna kadar İsrail ve Filistin arasında bir barış anlaşmasına ulaşılmazsa da Devlet Başkanlığından istifa edeceği uyarısını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious