Abbas halka kulak vermiyor

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Filistin İçişleri Bakanı Said Siyam, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı "halka kulak vermemek" ile suçlayarak, "Abbas, sokaktaki insanın ne istediğini bilmiyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyam, Gazze'deki evinde düzenlediği basın toplantısında, El Fetih'in, seçim istemesinin normal olduğunu ve Hamas'ın başarısını istemediğini ifade ederek, "İç ve dış güçler Filistin'i karıştırmaya çalışıyorlar. Ama biz, aciz değiliz. Hiçbir şekilde buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Ulaştırma ve Tarım bakanlıkları binalarının Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarınca dün işgal edilmesiyle ilgili olarak Siyam, söz konusu binalara gelen güçlerin içeridekileri ve bakanları dışarıya atmaya çalıştıklarını söyledi ve bu eylemlerin arkasında Gazze Şeridi'nin eski güvenlik şefi Muhammed Dahlan'ın olduğunu ileri sürdü.

Hamas, Başbakan İsmail Haniye'nin konvoyunun, Refah'tan olaylı geçişi sırasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak da Dahlan'ı suçlamıştı.

"Cinayetler işleniyor, çocuklar öldürülüyor, El Fetih bunların İçişleri Bakanlığının sorumluluğunda olduğunu söylüyor. Gelsinler İçişleri Bakanlığına, bu cinayetleri kimin işlediğini söylesinler. Hangi taraftan olursa olsun, El Fetih veya Hamas, ben tüm imkanları kullanarak sorumluları bulup üzerine gideceğim. Eğer bildikleri bir şey varsa, yine gelsinler, onların imkanlarından faydalanalım" diyen Siyam, geçen günlerde Abbas'a bağlı istihbarat birimlerinde çalışan üst düzey görevlinin öldürülen çocukları konusunda soruşturma açmak istediklerini, ancak El Fetih'in bu soruşturmaya kendilerini dahil etmediğini de ifade etti.

El Fetih ile Hamas arasındaki çatışmalardan sonra, dün gece geç saatlerde varılan ateşkes anlaşmasına da değinden İçişleri Bakanı Siyam, ateşkesle ilgili anlaşma koşullarını yineledi.

Kendisine bağlı güvenlik güçleri konusunda da Siyam, Cumhurbaşkanlığına bağlı güvenlik güçlerinin kendi aralarında gruplaştıklarını savunarak, İçişleri Bakanlığının bunu düzeltmek için bir polis gücü kurduğunu ve söz konusu polis gücüne de 7 ayrı partiden elemanlar aldıklarını, bu emniyet güçlerinin Hamas'ın polis gücü olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious