Abbas: İki devletli çözüm başarılı olmalı

Abbas: İki devletli çözüm başarılı olmalı.13160
  • Giriş : 04.10.2008 / 22:49:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “iki devletli çözüm formülünün uluslararası onaya sahip bir çözüm” olduğunu belirterek, “Bu çözümü en yakın zamanda başarıya ulaştırmak ve önündeki tüm engelleri kaldırmak için çalışmalıyız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abbas, Ramallah'ta, yeni Dışişleri Bakanlığı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, İsrail'le Filistin arasında, sonuçta bir Filistin devletinin kurulmasını öngören barış görüşmelerine ve bu yıl sonuna kadar bir barış anlaşmasına varılmasının gecikeceği ihtimaline atıfta bulunarak, “İster bu sene sonuna kadar gerçekleşsin, isterse gerçekleşmesin, bu çözümün başarıya ulaşması gerektiğini” vurguladı.

Mahmud Abbas, “ABD denetiminde, İsrail ve Filistin arasında bu amaç doğrultusunda yoğun çalışmalar sürüyor. Bu konu, temel olarak komşularımıza (İsrail) dayanıyor. Amacımız, Filistin halkı için bağımsız, uygar, sürdürülebilir, coğrafi bir bütünlüğe sahip ve İsrail'e komşu bir devlet kurmaktır” diye konuştu.

Abbas, Gazze ile Batı Şeria'daki bölünmüşlüğe işaret ederken de “Filistin halkına eyaletler vermeyi düşünenler, öteki tarafın çıkarına hizmet etmiş olurlar” dedi.

Filistin Devlet Başkanı, Mısır'ın, Hamas ve El Fetih arasındaki diyaloğu yeniden başlatma çabaları konusunda ise “Filistin'de ulusal birliğin sağlanacağını ümit ettiğini” kaydetti; Mısır'ın bu ay içerisinde bu çabaları sonuçlandırıp, Arap Birliği'ne taşımasını beklediklerini ifade etti. Filistin Dışişleri Bakanlığı'nın yeni binası, Çin Halk Cumhuriyeti'nin maddi katkısı ile inşa edilecek. Binanın 4 milyon dolara mal olacağı ve 2010 yılında hizmete alınmasının beklendiği bildirildi.

KOUCHER BATI ŞERİA'DA

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bu yıl sonuna kadar İsrail ile Filistin arasında barış anlaşmasına varılması ihtimalinin zor göründüğünü söyledi.

Kouchner, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Cenin'de, Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile görüştü.

Görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Kouchner, yine de Filistin devletinin kuruluşunun kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, Fransa ve Avrupa Birliği'nin tüm siyasi ve ekonomik alanlarda bu projenin başarıya ulaşması için büyük çaba sarf ettiğini kaydetti.

Kocuhner, “Barış yolu uzundur. Bölgede olaylar iyi yönde gelişme kaydediyor. Benim endişelendiğim ve görmek istemediğim ise, ABD'deki yönetim değişikliğinin, İsrail'deki yeni hükümet oluşumunun ve tüm çabaların İran'a yönelmesinin, bölgede barışı unutturması ihtimalidir” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı, Fransa ve AB'nin Filistinlilerle işbirliğini geliştirmeye ve Filistinlilerin yanında durmaya devam edeceğini de kaydetti.

Tüm siyasi adımlarda Avrupa diplomasisinin var olduğunu söyleyen Kouchner, bağımsız ve demokratik bir Filistin devletinin kurulmasında bu diplomatik çabaların katkısı olacağını umduğunu belirtti.

Filistin'de güvenliğin sağlanması için atılan adımların da memnuniyet verici olduğunu ifade eden Kouchner, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu konudaki çabalarını övdü.

Kouchner, İsrail ile Filistin arasında, bu yıl sonuna kadar bir barış anlaşması imzalanması çabalarına değinirken de bu yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması ihtimalinin uzak görüldüğünü söyledi.

Bernard Kouchner, “Ancak bu, sürecin durması anlamına gelmemeli” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimleri genişletme politikasına da karşı çıktı ve bunu “iki taraf arasındaki barış sürecinin önündeki en önemli engellerden biri” olarak nitelendirdi.

Batı Şeria'dan İsrail askerlerinin çekilmesinden sonra Filistin'e Avrupa Birliği güçlerinin getirilmesi önerisine nasıl baktığının sorulması üzerine Kouchner, “Bu, değerlendirmeye değer iyi bir düşünce ve bunu destekliyoruz” dedi.

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad da Filistin halkına verdiği destekten ötürü Kouchner'e teşekkür etti.

Kouchner, daha sonra Ramallah'ta “El Fetih'in Evi” olarak bilinen Fetih karargahında, nihai statü görüşmelerindeki Filistin heyetinin başkanı Ahmed Kurey (Ebu Ala) ile bir araya geldi.

Kurey, Fransız bakana, kalıcı, kapsamlı ve adil bir barışa ulaşmanın yolunun, İsrail işgalinin, tüm şekilleriyle sona ermesi ve Yahudi yerleşimlerinde genişlemenin durmasından geçtiğini belirtti.

Duvar inşaatlarının da durması gerektiğini söyleyen Kurey, bu duvarın Filistinlere ait toprakları paramparça ettiğini vurguladı.

Ahmed Kurey, Kudüs'ü diğer bölgelerden ayırma politikasının ve Kudüs'te yapılan tüm ihlallerin de derhal durdurulmasını istedi.

HAMAS'TAN KOUCHNER'E GAZZE DAVETİ

Öte yandan Gazze Şeridi'ndeki Hamas hükümeti sözcüsü Tahir El Nunu, Fransız bakanı, Filistin'in her iki yakasını görmesi için Gazze Şeridi'ne davet etti.

Gazze Şeridi'ne uygulanan kuşatmanın yol açtığı sonuçlara Fransız bakanın bizzat tanık olmasını isteyen El Nunu, bölgenin geleceğinde genelde Avrupa'nın ve özel olarak Fransa'nın rolünün önemli olduğuna inandıklarını kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı'nın yarın Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve hükümeti kurmakla görevlendirilen yeni Kadima Başkanı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşeceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*