Abbas-Olmert görüşmesi sona erdi

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Kudüs'teki Başkanlık Sarayı'nda yaptığı görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşme sırasında Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Olmert'ten Batı Şeria'da ateşkes konusunda anlaşma yapılmasını talep etti. Abbas ayrıca Olmert'e 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından ortaya atılan 'geniş kapsamlı barış' planı üzerinde durabileceklerini ve bunu uygulamaya sokabileceklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Olmert ise Filistin Devlet Başkanı'na isteklerinden oluşan bir liste verdi. İsrail'in Mahmut Abbas'tan taleplerinden bazıları şöyle: Gazze Şeridi'nden İsrail yerleşim birimlerini hedef alan füze saldırılarının sonlandırılması, kaçırılan asker Gilat Şalit'in bir an önce serbest bırakılması, kaçak yollardan Gazze'ye sokulan silah kaçakçılığının önlenmesi.

Görüşmeden herhangi bir net sonuç alınamazken, liderler görüşmelerin bundan sonra da devam etmesi konusunda anlaşmaya vardı. Son 1 ay içerisinde ikincisi gerçekleşen görüşmenin bundan sonraki ayağı ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in talebiyle Filistin topraklarında gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious