Abbas - Olmert görüşmesi ümit verici

Abbas - Olmert görüşmesi ümit verici.11606
  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önceki gün bir araya gelmesini 'ümit verici' sözleriyle nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası toplumun uzun süredir böyle bir görüşmenin beklentisi içinde olduğuna dikkat çekilerek, "Görüşmede tarafların Filistin halkının sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla bazı somut adımlar atılmasına karar vermelerini ümit verici buluyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in askıya aldığı Filistin'e ait vergi gelirlerinin bir kısmını serbest bırakmak ve hareket ve geçiş serbestisi konusunda Filistin tarafına bazı kolaylıklar sağlamak yönündeki açılımlarını da 'doğru yolda atılmış adımlar' olarak nitelendirdi. Bakanlık, İsrail'in Filistin yönetimine aktarması gereken tüm vergi gelirlerini serbest bırakması ve Geçiş ve Hareket Anlaşmasının tamamen işlevsel hale getirilmesi temennisinde bulundu.

Açıklamada, söz konusu adımların; kaçırılan İsrailli askerin ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti kurulması gibi konularda paralel olarak sağlanacak gelişmelerle desteklenmesi yönündeki beklenti ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, "Filistin'de kamu düzeninin ve toplumsal uzlaşmanın sağlanmasıyla barış sürecinin canlandırılması için uygun bir siyasi zemin oluşturulması temel bir gerekliliktir" ifadesini kullandığı açıklamada, Türkiye'nin her iki tarafla eşgüdüm içinde sürece yapıcı katkılarda bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious