Abbas: Olmert ile nihai görüşme yapacağım

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Abbas, Olmert ile yarın yapılacak olan görüşme öncesi bir günlük bir ziyaret için Ürdün’ün başkenti Amman’a gitti ve burada Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abbas, ’Pazar günü İsrail başbakanı Ehud Olmert ile planlanan görüşmemizde hâlihazırda devam eden bütün konuları gündeme getireceğim ve bu Olmert ile yapacağım son kademe müzakere toplantısı olacak’ dedi.

"İsrail başbakanı ile çözüme ulaşamamış önemli bütün konular hakkında ve şimdiye kadarki son durum hakkında konuşacağım" diyen Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, halen devam eden Milli Birlik hükümeti konusunun da gündeminde olacağını belirtti.

Kral 2. Abdullah ise konuşması sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgede daha fazla çaba harcaması gerektiğini dile getiren Abbas, ’İsrail-Filistin meselsinin bu yıl içerisinde çözümlenmesi için daha fazla gayret gerekiyor eğer bunu sağlayamazsak ’hepimiz risk altında olacağız’ dedi.

Filistinlilerin daha fazla çözüm ve net cevaplar alabilecekleri bir şekilde çalışmaları gerektiğinin altını çizen Abdullah, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan ciddi müzakerelerde Filistinlilerin vizyonunun daha belirgin bir şekilde ortaya konması gerektiğini ifade etti.

Bu vizyonun ABD Dışişleri Bakanı Condolessa Rice’ın önümüzdeki günlerde Ortadoğu’ya yapacağı ziyarette daha belirgin ve hazır olması gerektiğinin altını çizen Abdullah, Rice’ın Mart ayı sonunda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyat’ta gerçekleştirilecek olan Arap Birliği konferansına katılacağını sözlerine ekledi.

Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas ve israil başbakanı Ehud Olmert in yarın saat 17 de Kudüs te bir araya gelecekleri bildirilirken görüşmenin nerede gerçekleşeceği ise güvenlik nedeniyle henüz açıklanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious