Abbas yarın Olmert ile biraraya geliyor

  • Giriş : 05.08.2007 / 16:52:00

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert yarın Batı Şeria'nın Eriha şehrinde görüşme yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, konuyla ilgili daha fazla bilgi verilmedi. Filistin hükümetinden yetkililer, Abbas ile Olmert'in, gelecekte geniş kapsamlı barış antlaşmasının temel ilkelerini belirlemek için uğraştıklarını belirtmişlerdi.

Filistin'in 11 Kasım 2004'te ölen lideri Yaser Arafat ile İsrail'in şimdiki Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e ortaklaşa Nobel Barış Ödülü getiren 14 yıl önceki Oslo barış antlaşması, bağımsız Filistin devletinin 1999'da kurulmasını ve son merhalede Kudüs'ün nihai statüsünün belirlenmesini içeriyordu. Uzmanlar, 2000 yılından beri süren Filistin intifadasının ve İsrail'in sert önlemlerinin, nihai barışı tamamen belirsizliğe gömdüğünü belirtiyor.

Abbas ile son iki ayda ilişkiyi temel müzakereye yeniden çekme niyetinde olduğunu kaydeden Olmert, Abbas'ın Hamas hareketini tam kontrol altına almasını barış müzakerelerinin çok uzun aradan sonra yeniden başlaması için temel koşul olarak ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious