Abbas'a yeşil, Esad'a kırmızı ışık

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı'ndan Sinyora ve Abbas'a yeşil, Esad'a kırmızı ışık yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hizbullah ile Güney Lübnan'daki savaşının ardından Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'ya görüşme çağrısında bulundu. Hizbullah'a karşı önemli kazançlar elde ettiklerini belirten Olmert, Sinyora barış görüşmelerine başmala çağrısı yaparken, iki ulus arasındaki dolaylı arabuluculuk görüşmeleri için zamanın geçtiğini kaydetti.

İsrail parlamentosu Knesset'in açılışında konuşan Başbakan Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmeye de hazır olduğunu kaydetti. Olmert, "Eğer Ortadoğu barışını görüşmek isterse Abbas ile hemen görüşmeye hazırım" dedi. Olmert, bir gün önce Abbas ile görüşme çabalarının sona erdiğini açıklamıştı.

Hamas ile ılımlı Filistin yönetimi arasındaki çizgiyi kesinleştiren Olmert, "Hamas İsrail'i ve eski anlaşmaları tanımadıkça ve terör faaliyetlerine son vermedikçe onlarla diyaloga geçmeyeceğiz. Bu şartlardan da vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Olmert, İsrail askeri serbest bırakılmadan da hiçbir Filistinli tutukluyu serbest bırakmayacaklarını kaydetti.

Görüşme konusunda ise Suriye'ye yeşil ışık yakmayan Ehud Olmert, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "görüşmek için uygun bir partner" olmadığını ifade etti. Suriye liderinin, iki ülke görüşmelere başlamadan önce Filistin'e yaptığı desteği durdurması gerektiğini kaydeden Olmert, Esad'ın görüşme çağrılarını ise "bir taktik" olarak değerlendirdi. Hamas'ın üst düzey liderlerinden bazıları Suriye'de yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious