Abbas'ın sözleri, hain 'Rum planı' çıktı

Abbas'ın sözleri, hain 'Rum planı' çıktı.8666
  • Giriş : 11.07.2009 / 18:14:00

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın kendilerine destek veren açıklamalarda bulunduğunu ileri süren Rumların bu iddiaları asılsız çıktı. Büyükelçi Maruf gerçekleri anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakan Recep Tayip Erdoğan Filistin'in haklarını savunmak için böyle çıkıştı ama Rumların ortaya attığı asılsız iddialar az kalsın Filistin ile Türkiye arasında gerilimin yaşanmasına neden oluyordu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas 8-9 Temmuz tarihlerinde Güney Kıbrıs Rum yönetimine ziyaret yapmıştı. Rumlar İşte bu ziyareti Kıbrıs konusunda değerlendirmek istedi. Rum asıllı kaynakların Filistin lideri Abbas'ın Rum lider Hristofyas'la olan görüşmesinde Kıbrıs sorununda Rum tezlerini desteklediğini ileri sürmesi ve Rum yönetiminin de Filistin'de temsilcilik açma kararını verdiğini duyurması az kalsın diplomatik anlamda bir krizin yaşanmasına neden oluyordu.

Yaşanan tüm bu gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf'u bakanlığa davet etti ve kendisinden, Abbas'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yaptığı ileri sürülen beyanlar konusunda bilgi istendi.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ziyaret sırasındaki görüşme ve basın açıklamalarında hiçbir şekilde Kıbrıs'ın iç meseleleriyle ilgili görüş bildirmediğini belirtti.

Dıişişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise basında çıkan haberler üzerine derhal Abbas'ın Türk Hükümeti'ne bilgi verdiği açıklandı.

Abbas'ın açıklamaları ile Rumların Kıbrıs konusunda Filistin'i kendisine taraf göstererek Filistin ile Türkiye'yi karşı karşıya getiren yalanı ortaya çıktı.


Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamaya göre Büyükelçi Maruf, bugün bazı basın organlarında çıkan, "Abbas'ın Rum tezlerini desteklediklerini söylediği" yolundaki haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını ifade etti. Bu konudaki haberin yanlış olduğunu kaydeden Maruf, "Abbas'ın kesinlikle böyle bir açıklamada bulunmadığını" belirtti.

Büyükelçiliğin açıklamasında, Abbas'ın Kıbrıs Rum kesimi ziyaretinin yaklaşık 1 yıl önce planlandığı ve ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde, Kıbrıs Rum kesimi ile Filistin arasındaki ilişkiler ve Orta Doğu'da barışın sağlanması konularının görüşüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*