ABD, 2007'de bağımsız Filistin'i kuracak

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Amerikan yönetiminin, 2007 yılı sonu itibariyle geçici sınırlarla bağımsız bir Filistin devletini kurmayı planladığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


ABD'de yayınlanan New York merkezli haftalık bir Yahudi gazetesi olan Forward, ABD'nin 2007 sonu itibariyle geçici sınırlarla bağımsız bir Filistin devleti kurmayı değerlendirdiğini yazdı. Gazete, kurulacak bu devletin de "Yol Haritası" barış planı çerçevesinde hayata geçirileceğini kaydetti.

Gazetede konuya ilişkin yer alan haberde "Yönetimden bazı isimlerin kurulacak devlet hakkında bilgilendirdiği diplomatik bir kaynak, bu planın en göze çarpan avantajının da Başkan Bush'u mantıklı bir zaman dilimi içinde iki devletli çözüme ulaşmasını sağlayacak olması olduğunu aktardı" denildi.

Bu planın gerçekleşmesi halinde "Ilımlı Arap ülkelerinden ABD'ye olan desteğin artacağına değinen" Forward, bu planın ABD'nin Irak'ta istikrarı sağlamaya yönelik çabalarına da katkıda bulunacağını kaydetti.

Forward'a konuşan ABD Kongre'sinden kaynaklar ise Bush yönetiminin, bağımsız Filistin devleti için Kongre üyelerinden, Filistin Otoritesi'ne söz verilen ama Hamas'ın iktidara gelmesiyle hiç verilmeyen 100 milyon dolarlık yardım için yeşil ışık yakmalarını istediğini bildirdi. Kongre'de bu düşünceye destek arttığı da kaydedilirken, bu paranın daha çok Abbas'a bağlı El Fetih grubuna bağlı güvenlik güçleri için ayrıldığı ifade edildi.

Kaynaklara göre bu para, maaşların ödenmesinde ve malzeme alımlarında ödenecek. Ancak silah alımında kullanılmayacak. Forward, plana göre ise Filistin'e silahların Suudi Arabistan ve Mısır tarafından sağlanacağını kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın erken seçim ilan etmesinin ardından Filistin'de Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmalar artmıştı. Filistin'deki güç mücadelesinde Abbas'tan yana olduğunu açıkça gösteren Batı ve İsrail, Abbas'ın erken seçim kararına destek verirken İsrail Başbakanı Ehud Olmert de dün Abbas'la görüşmüş ve el koydukları Filistin'in el koyulan 100 milyon dolarlık vergi iadesini geri vereceklerini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious