ABD, AKP'ye kapatma davasını endişeyle izliyor

ABD, AKP'ye kapatma davasını endişeyle izliyor.10882
  • Giriş : 26.04.2008 / 00:27:00
  • Güncelleme : 26.04.2008 / 00:09:41

Wilson, ABD'nin AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davayı endişeyle izlediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gelen Wilson, ziyaret ettiği kolejde yerel bir televizyon kanalının özel programına katıldı.

Burada gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Wilson, davanın ayrıntılarına girmek istemediğini dile getirdi.

Amerika için 'demokrasinin' önemli olduğunu anlatan Wilson, davanın Türkiye demokrasi ve uzalaşı içinde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Irak'ın kuzeyine yapılan operasyonda ABD'nin Türkiye ile istihbarat paylaşımında bulunduğunun hatırlatılması üzerine Wilson, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye ile orak hareket ettiklerini vurguladı.

Wilson, operasyonlarda çok etkili olan istihbarat paylaşımını da sürdüreceklerini dile getirdi.

2 ülke arasında ortak hedef ve endişelerinin bulunduğuna değinen Ross Wilson, Kıbrıs meselesinde ortak çabaların olabileceğine işaret etti.

Bu konuda Türk yetkililerle sürekli konuştuklarını açıklayan Wilson, hem Ortadoğu'daki hem dünya barışına ülkenin katkılarını olumlu bulduklarını aktardı.

Kafkas petrollerinin dünya pazarına ulaşması için Azerbaycan, Türkiye ve ABD'nin işbirliği yaptığını bildiren Wilson, müşterek hareket etme anlayışının Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde sürdüğünün altını çizdi.

Türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğunu ve 'ufukta bir krizin temellerini görmediğine' dikkat çeken Wilson, "2001 yılından buyana ülkede önemli bir büyüme hızı yakalandı. Enflasylon önemli oranda düşürüldü. Dünya piyasalarında da ekonomik pürizler var." şeklinde konuştu.

Vali İlhan Atış'ı da ziyaretlerinde özel defteri imzalayan Wilson, Türkiye ile Amerika'nın çok güçlü iki mütefik ülke olduğunu hatırlattı.

Wilson, "Barış, istikrar adına bölgede ve dünyanın her yerinde ortak hareket ediyoruz." dedi.

Adana'ya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Wilson, her zaman Ankara'nın siyasetinden uzaklaşmanın güzel olduğuna dikkat çekti.

Wilson, "Özellikle Türkiye'nin başka yerine gidip, olup-bitenler, insanların ne düşündükleri hakkında bilgi sahibi olmak daha güzel." diye konuştu.

Vali İlhan Atış'da çıkarların birleştiği stratejik ortak kabul edilen ABD büyükelçisini Adana'da görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Atış,"Daima işbirliği içinde olduğumuz ABD ile sonsuza kadar dostluk ilişkisi içinde olacağımızı düşünüyorum. Bu düşüncemi gönülden temeni ediyorum." şeklinde konuştu.

Wilson, basın mensuplarının soruları üzerine Galatasaray-Fenerbahçe maçının çok heycanlı olacağını ve dört gözle izlemeyi beklediğini vurguladı.

Wilson, ABD'deki seçimlerin da aynı şekilrde çok heycanlı bir yarış olacağını sözlerine ekeldi. ABD Büyükelçisi, özel okulda öğrencilerle söyleşi yaptı.

Daha sonra TEMSA Fabrikası'nı gezip, yetkililerden bilgi aldı. Programda ABD Adana Konsolosu Eric Green'de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious