ABD, Anbar'ı Irak'a devrediyor

ABD, Anbar'ı Irak'a devrediyor.17130
  • Giriş : 01.09.2008 / 08:55:00

Amerikan askerlerinin dörte birinden fazlasının hayatını kaybettiği Anbar eyaletinin denetimi bugün Irak hükümetine devrediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın en büyük eyaleti olan Anbar, Saddam Hüseyin hükümetinin devrildiği 2003 yılından bu yana Amerikan güçlerini hedef alan Sünni isyanın merkeziydi. Ancak 2006 yılında Sünni liderler isyancılara sırtlarını dönmeye ve ABD'yle ittifak içine girmeye başlamış, ardından eyalet nispeten istikrar kazanmıştı.

Eyaletteki Ramadi ve Felluce gibi kentler, bir zamanlar 'ölüm üçgeni' olarak adlandırılan bölgenin içinde yer alıyordu. Irak'taki ABD ordusundan bir yetkili, Anbar'daki ABD askeri sayısının azalacağını, ama bunun hemen söz konusu olmayacağını bildirdi. ABD ordusunun Anbar'da 28 bin askeri bulunuyor. ABD kaynaklarına göre, Şubat ayında bu sayı 37 bindi. Eyaletteki Irak asker ve polisi sayısının ise üç yıl içinde 5 binden 37 bin'e yükseldiği aktarılıyor.

Anbar'ın devri daha önce birkaç kez ertelenmişti. İlk olarak devrin Mart ayında yapılması planlanmış, ancak devir Haziran ayına ertelenmiş, ardından bir erteleme daha gerekmişti. Anbar'ın denetiminin de devriyle, Iraklılar 18 eyaletten 11'inde güvenlikten sorumlu hale gelecek.

BBC'nin haberine göre, Anbar'ın devri ABD için önemli bir dönüm noktası. Ancak ABD'nin El Kaide'yle mücadelesine destek veren silahlı Sünni aşiretlerin Irak ulusal hükümetiyle rahatça çalışıp çalışamayacağı merak konusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*