ABD, Bağdat ve Iraklı Kürtler'i PKK'ya karşı uyardı

ABD, Bağdat ve Iraklı Kürtler'i PKK'ya karşı uyardı.19476
  • Giriş : 27.07.2007 / 08:15:00

ABD yönetimi, Bağdat hükümeti ve Iraklı Kürtler'den PKK'ya karşı daha etkili önlemler almalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Robert Wexler, terör örgütü PKK'nın 2004 yılından bu yana Türkiye'de düzenlediği saldırılarda yaklaşık bin 500 kişiyi öldürdüğünü belirterek, ABD yönetimi, Bağdat hükümeti ve Iraklı Kürtler'den PKK'ya karşı daha etkili önlemler almalarını istedi.

Türkiye'deki seçimler ve bölgedeki gelişmeler, Temsilciler Meclisi'nin Helsinki Komisyonu tarafından düzenlenen oturumda tartışıldı.

Burada konuşan Wexler, seçim sonrasında Türk-ABD ilişkilerinin önündeki en büyük sınavın Kuzey Irak ve PKK konusunda ortaya çıkacağını söyledi.

Wexler, "PKK, 2004'ten bu yana bin 500 kişi öldürdü. ABD, PKK'ya karşı gerekeni yapmıyor dediğinde, Türk halkının haklı olduğu bir nokta var. ABD, Irak ve Iraklı Kürt liderlerin PKK'ya karşı daha fazlasını yapması kritik önem taşıyor" dedi.

Türk-ABD işbirliğine dikkati çeken milletvekili, ABD'nin, Irak ve Afganistan'a takviyesinin büyük bölümünü Türkiye üzerinden yaptığını hatırlatarak, "Biz demokratlar, askerlerimizin Irak'tan çekilmesini istiyoruz. Bu işlemde de Türkiye'nin yardım etmekte oynayacağı önemli rol var" diye konuştu.

"Erken çekilirsek Türkiye de kötü etkilenir"

Öte yandan ABD’nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker, ABD askerlerinin Irak'tan çıkmaları için erken olduğunu savundu. Crocker, "Kötü zamanda gerçekleşen bir geri çekilme, Türkiye açısından da kötü sonuçlar doğurur" dedi.

Crocker “Ortadoğuda uzun yıllar harcamış biri olarak, Irak şartları haricinde karar verip de çıkmamız konusunda çok endişe duyuyorum” diye konuştu.

Büyükelçi “El Kaide'nin yeniden direnişi arttırması, muazzam çapta Iraklı siviller arasında kan dökülmesi gibi daha önce hiç görülmemiş facialar, İran'ın müdahalesi ve durumunu sağlamlaştırması ve Irak'ın güney komşularının Irak'a girmeye karar vermeleri olasılığı, Türkiye ve Arap ülkeleri açısından ortaya çıkacak sorunlar, çok kötü sonuçlar yaratacaktır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious