ABD, Büyükelçimiz Şensoy'un geri dönmesini istiyor

ABD, Büyükelçimiz Şensoy'un geri dönmesini istiyor.10951
  • Giriş : 13.10.2007 / 00:25:00
  • Güncelleme : 12.10.2007 / 23:26:32

ABD'nin, Şensoy'nun en kısa süre içinde Washington'a dönmesini beklediği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesince "Ermeni soykırımı" tasarısının onaylanmasına tepki olarak Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'nun istişareler için Ankara'ya çağrılması ABD için "sürpriz" olmadığı belirtilirken ABD'nin, Şensoy'nun en kısa süre içinde Washington'a dönmesini beklediği kaydedildi.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, istişareler için Ankara'ya çağrılan Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy için "Güçlü ABD-Türkiye ilişkisinin korunması amacıyla ortak çalışmaları sürdürebilmek için Washington'a çabuk dönmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

Büyükelçi Şensoy'nun istişareler için Ankara'a çağrılmasının, ABD için sürpriz olmadığı belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, hükümetlerin ikili ilişkilerde önemli gelişmeler olduğu zaman büyükelçileri ile istişareler yapmalarının iyi bir fikir olduğunu belirterek Şensoy'nun Ankara'ya çağrılmasının Washington'da sürpriz oluşturmadığını ifade ettiler.

Bu arada, ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Schalow, ANKA'nın Büyükelçi Şensoy ile ilgili sorusunu yanıtlarken yanıtlarken "Güçlü ABD-Türkiye ilişkisinin korunması amacıyla ortak çalışmaları sürdürebilmek için Washington'a çabuk dönmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

Bush yönetiminin üst düzey yetkililerinin son açıklamalarına dikkat çeken Schalow, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ı aradığını belirtti. Schalow, Ermeni tasarısına "verebileceği zarar nedeniyle güçlü bir biçimde karşı olmayı sürdürdüklerini" de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious