ABD, CENTCOM'u taşıyor

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Suudi Arabistan'dan sonra 2002'den itibaren Katar'da konuşlanan Amerikan Merkezi Komutanlığının (CENTCOM) karargahını başkent Doha yakınlarındaki El Ubeyd askeri üssüne taşımaya karar verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Katar'daki ABD Büyükelçisi Chase Untermeyer, düzenlediği basın toplantısında, "Katar ile ABD CENTCOM'a yeni bir karargah inşası için işbirliği yapmaktadır" dedi. Untermeyer, halen Es Sayliye askeri kampında bulunan karargahın başkent Doha'nın 35 kilometre güneyindeki El Ubeyd askeri üssüne nakledileceğini söyledi.

Çöl bölgesindeki bu üssün, iki ülke tarafından genişletileceğini belirten ABD Büyükelçisi, Amerikan askeri varlığının azalmayacağını da ifade ederek, "El Ubeyd üssü için ek alt yapı inşası projeleri var ve üs sadece ABD tarafından değil, aynı zamanda Katar hava kuvvetleri tarafından da kullanılacak" dedi.

Önceleri Suudi Arabistan'daki Prens Sultan askeri üssünde bulunan CENTCOM karargahı, 2002'de buradan ayrılarak Doha'nın 20 kilometre güneyindeki Es Sayliye'ye nakledilmişti. CENTCOM, Irak savaşını Katar'daki bu yeni karargahından idare etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious