ABD, Chirac'ın önemsemedi

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Amerikan yönetimi, nükleer silaha sahip bir İran'ı tehdit olarak görmediğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın sözlerini fazla önemsemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, Cumhurbaşkanı Chirac'ın sözlerini sonradan düzelttiğini belirterek, Fransa'nın da aynı ABD gibi İran'ın nükleer bomba sahibi olmasını engelleme hedefi bulunduğuna inancının tam olduğunu söyledi.

"İran konusundaki tutumumuz açık. Nükleer silah sahibi olmamalılar, ayrıca uranyum zenginleştirme ve çevirme faaliyetlerini askıya almalılar, bu sadece ABD'nin değil, Fransa dahil tüm müttefiklerinin tutumu" diye konuşan Snow, "golfte bir oyuncunun ortağına, ilk vuruştan sonra ikinci vuruş şansı vermesi gibi herkese ikinci bir hak verilmesi gerektiğini" söyledi.

Chirac, iki Amerikan gazetesi ve bir Fransız dergisine yaptığı ortak açıklamada, "İran'ın nükleer bombaya sahip olmasının tehlikeli olmadığını" bildirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada da, "Fransa, uluslararası toplulukla birlikte, İran'ın nükleer silaha sahip olma hedefi kabul edemez" denilmişti.

Chirac, üç basın kuruluşuna verdiği mülakatta, İran'ın nükleer bombaya sahip olmasının tehlike yaratmadığını, bunu İsrail'e karşı kullanması halinde hemen ortadan kalkacağını söylemiş, sonra bu sözlerini geri çekmişti.

Chirac, The New York Times ve The International Herald Tribune gazeteleriyle Le Nouvel Observateur dergisi muhabirlerini, kendilerine mülakat verdikten bir gün sonra geri çağırarak, bazı sözlerinin yazılmamasını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious