ABD, çıldırmış olmalı!

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

ABD yönetimi, Lübnan'a düzenlediği saldırılarda yaklaşık 400 sivili katleden İsrail'e, akıllı bombalar göndermek için seferber oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan The New York Times gazetesinde çıkan haberde, Lübnan'a hava saldırıları başlatan İsrail'in geçen hafta ABD yönetiminden akıllı bombalar istediği, Bush yönetiminin bu talebe cevap vermek için hızlı bir şekilde hareket ettiği ve söz konusu bombaları en hızlı şekilde göndereceği ifade edildi.

Gazeteye konuşan Amerikan yönetimi yetkilileri, Bush yönetiminin fazla tartışma yapmadan İsrail'in talebini hemen kabul ettiğini belirttiler. Aynı yetkililer, bu silahların gönderilmesinin Arap yönetimlerini kızdıracağı görüşünü kabul ettiler. Söz konusu akıllı bombaların geçen sene İsrail'e satılması onaylanan milyar dolarlık silahların bir parçasını oluşturduğu bildirildi.

Ancak, bazı askeri kaynaklar, bu bombaların normal teslim tarihinden erken İsrail'e gönderilmesinin olağan olmadığını belirtirken, İsrail'in Lübnan'da bir çok hedefi vurmayı planladığını ifade ettiler.

Silahların İsrail'e teslim edilmesi henüz kamuoyuna açıklanmazken, Bush yönetiminin normalden önce teslim yapma kararı almasının ABD'nin İsrail'e verdiği desteği gösterdiği yorumu yapıldı.

The New York Times, ABD Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililerin silahların miktarı ve çeşitleri hakkında bilgi vermekten kaçındıklarını belirtti.

ABD yönetimi, 1973 Arap-İsrail savaşında, silah stokları biten İsrail'e "acil silah" yardımı yapmıştı.

İsrail'in ABD büyükelçiliği sözcüsü ise, New York Times'a yaptığı açıklamada, ülkesinin bu silahları Hizbullah'ın askeri gücünü vurmak için kullanacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious