ABD, Çin'de terör uyarısı yaptı

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

ABD, terör saldırıları ihtimaline karşı Çin'i uyardı. ABD'nin Pekin'deki büyükelçiliğinin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, özellikle Çin'in Guangzhou, Shanghai ve Pekin gibi 3 büyük şehrinde terör tehdidi bulunduğuna dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, ''Bu tehlike, Amerikalıların toplandıkları ya da ziyaret ettikleri yerler, gece kulüpleri , restoranlar, dini mekanlar, okullar, ya da dışarıda halka açık eğlence yerlerinde olabilir. ABD vatandaşları olası tehlikeye karşı dikkatli olmalı'' denildi.

Çinli yetkililer, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. ABD'nin yaptığı uyarılarda fazla detay verilmezken, bu uyarının Irak El Kaide'sinin lideri Ebu Musab Zerkavi'nin ABD hava saldırısı sonucu öldürülmesi haberinin ardından gelmesi ise dikkat çekti.

ABD Büyükelçiliği benzer bir terör uyarısını geçen kasım ayında yapmıştı ve bu uyarıda Çin polisinin tuttuğu aşırı dinci militanların lüks otellere saldırı yapabileceği belirtilmişti.

Çin, terör saldırılarının pek görülmediği bir ülke. Ancak Pekin yönetimi, ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang ( Şincan) 'da yaşayan Müslüman Uygur azınlığın bağımsız bir '' Doğu Türkistan'' devleti kurmak amacıyla şiddet kullandığını ileri sürüyor.

Bazı insan hakları kuruluşları Çin hükümetinin, Uygur aktivistlere karşı yayılmacı duygularını bastırmak için büyük mücadele sürdürdüğünü ifade ederken, Pekin'in keyfi davranıp haksız tutuklamalar yaptığı ve bu konuda şeffaf olmadığını iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious