ABD, Çin'e kendi yiyeceğini götürecek

ABD, Çin'e kendi yiyeceğini götürecek  	.12862
  • Giriş : 21.02.2008 / 11:58:00

Çin'deki gıda güvenliği endişelerinden dolayı 2008 Pekin olimpiyatları'na katılacak ABD kafilesinin kendi yiyeceklerini getirmeyi planlaması Pekin hükümetini üzdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

8-24 Ağustos tarihlerinde Pekin'de düzenlenecek 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılacak ABD kafilesinin bu tavrı, Pekin Olimpiyatları Organizasyon Komitesi (BOCOG)'den tepki aldı. Bugünkü basın toplantısında konuşan BOCOG Yiyecek İçecek Sağlama Başkanı Kang Yi, "Şahsım olarak çok üzüldüm" dedi.

Kang, Çinli organizatörlerin, sporcuların beraber yemek yemesini garanti etmek için çok büyük çaba sarf ettiğini vurgulayarak, "Eğer ABD kafilesi bu topluluğun arasında yoksa, bana göre çok yazık'' diye konuştu. Kang, ABD kafilesinin söz konusu planına ilişkin resmi bir isteğinin Pekin'e henüz bildirmediğini de kaydetti.

ABD medyası, olimpiyatlardaki gıdalarda sporculara olumsuz etki edecek hayvansal ilaç bulunması koksusuyla oyunlar sırasında kendi getirdikleri yemeklerini olimpiyat köyünün yanındaki antrenman merkezlerinde yiyeceklerini aktardı.

Pekin Belediyesi Gıda Güvenliği Ofisi Sözcüsü Tang Yunhua ise sadece kendi ciddi standartlarını taşıyan gıdaların Pekin'e girebileceğini söyledi. ABD yada herhangi bir ülkenin kafilesi kendi yiyeceklerini ancak Çin'in ithalat standartlarını karşılaması durumunda getirebileceğini anlatan Tang, bu gıdaların ilgili güvenlik standartlarına uygun olması gerektiğini vurguladı.

Tang, oyunlar boyunca sporculara ve olimpiyat delegelerine verilecek gıdaların en yüksek kalitede olacağını aktarırken, sporcuların olimpiyat köyü dışında yemeklerini yemeleri halinde yüzde 100 gıda güvenliği garantisi veremeyeceklerini ifade etti.

Olimpiyat köyündeki gıdalarda güvenlik garantisi de veren Tang, başkentteki gıda kalitesi kontrollerinin şu an uluslararası standartlarının üstüne çıktığını belirterek, "Gıda güvenliğini sağlamak ve gözlemlemek için çeşitle bölgelerde önlem paketlerimiz var. O yüzden gıda güvenliği garanti altında olacak'' diye konuştu.

HAYVANSAL İLAÇLARDAN KORKULUYOR

Hayvan yetiştiricilerinin üretimi arttırmak için genelde kullandıkları antibiyotik ve uyarıcı ilaçların sporcuların doping testlerinin pozitif çıkmasına neden olması konusunda ise Çinli yetkililer, böyle bir vakanın bulunmadığını beyan etti.

Pekin Belediyesi Gıda Güvenliği Gözlemleme Merkezi Başkanı Lu Yong, yasaklanmış ilaçların beslemede kullanılmasının yasak olduğunu ve bundan dolayı güvenliği garanti edebileceklerini ifade etti.

Uzmanlar Çin'de, hayvanların kaslarını geliştirici clenbuterol gibi steroitlerin yetiştiriciler tarafından kullanıldığını söylüyor ancak yetkililer, üretimden mezbahaneye kadar tüm etlerin olimpiyatlara uygunluğunu ölçen bir kontrol sistemi geliştirdiklerini belirtiyor.

Olimpiyatlardaki 28 spor dalında 300'den fazla altın madalya verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious