ABD, Çin'i çileden çıkardı

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

ABD'nin Tayvan'a 66 adet F-16 savaş uçağı satması Çin'i çileden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Ciençao, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ABD'nin Tayvan'a savaş uçakları satışına izin vermesi yüzünden Bush yönetimi nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Liu, ABD'den Çin'le yayınladığı üç ortak bildiriye sadık kalarak Tayvan'a savaş uçağı satmamasını, Tayvan Boğazı bölgesindeki barış ve istikrar ile Çin-ABD ilişkilerine zarar vermemesini istediklerini vurguladı. Tayvan yönetimi bu ayın başlarında Washington yönetimiyle yaptığı yıllık toplantıda F-16C/D ileri teknoloji savaş uçakları alımı teklifinde bulunmuştu. ABD de Tayvan'a 66 adet F-16C/D Block 52s savaş uçağı satışına iyimser bakmıştı.

Söz konusu alım, ABD ile Tayvan arasında 2001 yılından bu yana yapılan en büyük silah ticareti olma özelliğini taşıyor. Bush yönetimi daha önce de adaya 8 adet dizel denizaltı, 12 adet P-3C denizaltı avcı uçağı ve yenilenmiş Patriot füzeleri sağlanması konusunda mutabık kalmıştı.

Ancak Bush, Perşembe günü Çin askeri komisyonu başkan yardımcısı Guo Boşiong ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmede ABD'nin Tayvan konusundaki tutumunun çok net olduğunu belirterek, '' Bizim Tayvan'a karşı olan tutumumuzda bir değişiklik yok ve Washington Çin'le yayınladığı üç ortak bildiriye sadık kalmaya devam edecek ve adadaki statükonun tek taraflı değişmesi hamlelerine her zaman karşı olacaktır.'' yinelemesi yaptı.

Guo'nun ziyareti askeri alanda 2001 yılından bu yana ABD'ye yapılan en üst düzeyli ziyaret oluyor. Guo, komisyonda Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao'dan sonra ikinci adam konumunda buluyor.

2001 yılında bir Amerikan casus uçağının Çin askeri uçağına çarpması ve daha sonra Hainan adasına zorunlu iniş yapması iki ülke arasında krize yol açmıştı. Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao dün St. Petersburg'daki G-8 zirvesi sırasında ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ''en hassas'' sorun olarak kabul edilen Tayvan sorunu ile ilgili Amerikan tarafından Tayvan'daki ayrılıkçılara ve bağımsızlık yanlılarına karşı daha açık tavır almalarını istemişti. Pekin yönetimi 1949 yılında iç savaş dolayısıyla şu ana kadar ayrı durumda olan Tayvan'ı ''asi'' bir eyaleti olarak görüyor. Tayvan'a el altından silah satan ve Çin'in Tayvan'a karşı olası bir askeri müdahalesinde kendini 'muhafız' olarak gören ABD, sık sık Pekin'in sert eleştirilerine maruz kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious