ABD, düşecek uyduya karşı önlem alıyor

ABD, düşecek uyduya karşı önlem alıyor.20012
  • Giriş : 30.01.2008 / 11:19:00

Amerikalı askeri yetkililer, kontrol dışı kalması sonucu gelecek ay sonu veya mart başı Dünya'ya düşmesi beklenen casus uydunun Kuzey Amerika'ya isabet etmesi olasılığına karşı önlem alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Hava Kuvvetlerinin Kuzey Filosu komutanı Orgeneral Gene Renuart yaptığı açıklamada, bu kayda değer büyüklükteki uydunun suya düşme olasılığı kadar kadar olmasa da karaya düşme ihtimali bulunduğunu belirterek, "Atmosfere yeniden Kuzey Amerika'dan girecekmiş gibi görünüyor" dedi.

Bu olasılığa karşı Amerikan askeri makamlarının yanı sıra İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Acil Yardım Yönetimi Dairesinin Kanadalı ve Meksikalı yetkililerle işbirliği yapacaklarını belirten Orgeneral Renuart, askeri kuruluşların atmosfere girdikten sonra uydunun hangi kısımlarının yanmadan kalacağını belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

Amerikalı general, ayrıca uydunun ve hassas teknolojinin düşman eline düşmesi konusunda da endişe duyduklarını belirterek, bu uydunun yere çakılmasına karşı hazırlıklı olmalarının önemli olduğuna işaret etti.

Dünya'ya düşmesi beklenen casus uydunun, roket yakıtı olarak kullanılan "hidrazin" adlı zehirli kimyasal madde içeren küçük motorları bulunuyor, ancak bunların miktarının fazla olmadığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious