ABD, enkazı heyetimize göstermedi

ABD, enkazı heyetimize göstermedi.12464
  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 34 kişinin öldüğü uçak kazası ile ilgili konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"ABD'liler düşen uçağın enkazını kaldırmış. Türk heyeti enkazı göremedi. Sadece olay yeri incelenip uçağın düşüşü ile ilgili bir kroki çizildi. Kara kutu incelenmeden uçağın düşürüldüğü konusunda açıklama yapmak doğru değil. Olayı, meşhur olmak ve sesini duyurmak için üstlenen bazı gruplar var."

Adana'dan Irak'a Türk işçilerini taşıyan, 34 kişiye mezar olan Antonov-26 tipi uçağın düşüş nedeniyle ilgili spekülasyonlar sürüyor. Uçağın düşürüldüğü yönündeki iddialar gündemdeki yerini korurken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, SABAH'a, hem bu spekülasyonları değerlendirdi hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Irak'a gönderdiği 3 kişilik Türk heyetinin çalışması hakkında çarpıcı açıklamada bulundu. Irak'a gönderilen heyetin Türkiye'ye döndüğünü belirten Bakan Yıldırım, Türk heyetinin uçağın enkazını görmediğini belirterek, "Bizim heyet oraya ulaşmadan önce ABD'liler, uçağın enkazını kaldırmış. O nedenle Türk heyeti enkazı göremedi. Dolayısıyla enkaz üzerinde herhangi bir inceleme yapılamadı" dedi.

"AÇIKLAMA YANLIŞ"

Yıldırım, Türk heyetinin yalnızca olay yerinde bazı incelemeler yaptığını, bu incelemeler ışığında uçağın nasıl düştüğünü gösteren bir kroki hazırladığını ve bu krokinin kendisine verildiğini açıkladı. Bakan Yıldırım, bazı İslami grupların uçağı düşürdükleri yönündeki açıklamalarını da, "Kara kutu incelenip soruşturma komisyonu raporunu tamamlamadan, bu konuda açıklama yapmak doğru değil. Olayı, meşhur olmak ve sesini duyurmak için üstlenen bazı gruplar var" sözleriyle değerlendirdi.

Ulaştırma Bakanlığı, aslında uçağın düşürülmüş olabileceği olasılığını da gözardı etmiyor. Türkiye'nin, Irak'taki otoritelerin başkanlığında oluşturulacak soruşturma komisyonunda yer almak için girişimleri sürüyor. Türkiye'nin, yurttaşlarını yitirdiği için "gözlemci" konumunda yer alabileceği heyette, Iraklı sivil havacılık otoritesi, uçağın tescili nedeniyle Moldovalılar, üretici firma Ukrayna ve Irak'taki fiili durum nedeniyle de ABD'liler bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious