ABD, görevini tamamlamadan çekilmeyecek

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan askeri birliklerinin "görevlerini tamamlamadan" Irak'tan çekilmelerinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Riga zirvesi, müttefikler arasında bazı "iletişim sorunları" ve "zihniyet farklılıkları" yansıtarak devam ederken, çelişkili açıklamalar dikkat çekiyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ın "iç savaşın eşiğinde" olduğunu söylerken, Irak'ta bir "iç savaş"tan söz etmeyi reddeden Bush, "esnek olacaklarını, başarı için gerekli değişiklikleri yapacaklarını, ama askerleri görev bitmeden savaş alanından geri çekmeyeceklerini" belirtti.

İran ve Suriye'nin Irak'ta istikrarı bozma girişimlerinden söz eden Bush, Irak'ın bu komşuları ile temaslarının düzeyini "hükümran devlet" olarak kendisinin belirleyeceğini sözlerine ekledi.

NATO'nun "tepki gösterme sorumluluğu" olduğunu, "ılımlıları ve reformcuları desteklemek" gerektiğini söyleyen Bush, müttefiklerden Irak'ta yeni adımlar beklentisinde gözükmedi, ancak Afganistan konusunda "yüksek sesle" konuştu.
NATO'nun Afganistan'daki görevini başarıyla tamamlayabilmesi için müttefiklerin ihtiyaç duyulan askeri katkı ve takviyeleri sağlamaları gereği üzerinde duran Bush, bölgeye gönderilen askerlerin görev alanlarının kısıtlanmasına son verilmesi çağrısında bulundu ve "terörizme karşı savaşa" tam katılım istedi.

Afganistan ve Irak'taki "kötü gidişatın" ve müttefikler arasındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarının, Riga zirvesine gölge düşürdüğü gözlemleniyor.

Başkan Bush, yarın akşam Amman'a ulaştıktan hemen sonra Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya gelecek. Bu görüşmeye daha sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki de katılacak.

-BLAIR'DEN ISAF'A KATKI ÇAĞRISI-

İngiltere Başbakanı Tony Blair de Afganistan'da "NATO'nun itibarının" ve "küresel güvenliğin" söz konusu olduğunu söyleyerek, Riga zirvesinden "güçlü bir işaret" çıkmasını istedi.

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde 5 bin 500, Irak'ta ise 7 binden fazla askeri bulunan İngiltere'nin Başbakanı Blair, müttefiklerin ISAF'a katkı ve desteklerini artırmaları çağrısında bulundu.
"NATO'nun Afganistan'da askeri yükümlülüklerini yerine getirmekteki kararlılığının gösterilmesi için net bir mesaj gönderilmesi gerektiğini" söyleyen Blair, "Taliban, nerede olursa olsun durdurulacağını bilmelidir" dedi.

ISAF'ta 390 askeri bulunan Danimarka'nın Başbakanı Anders Fogh Rasmussen de "Afganistan'da zayıflamamak gerektiğini" söyledi ve ülkesinin müttefiklere danışmadan bu bölgedeki "askerlerini geri çekmeyeceğini" açıkladı.
Belçika hükümetinin temsilcileri de Afganistan'a "maddi yardım ve asker sayısının azaltılmayacağı" mesajını verdi, ancak artırımdan söz etmedi.

Öte yandan, Başkan Bush'un konuşmasında, NATO'nun genişlemesi ve küreselleşmesi temasına da geniş yer verdiği, aday ülkelerden Arnavutluk, Makedonya ve Hırvatistan'ın yanı sıra Gürcistan ve Ukrayna'ya da İttifak kapılarının açık olduğunu söylediği, NATO'nun sürekli genişlemesinden rahatsızlık duyan Rusya ile işbirliğinin geliştirilmesi gereği üzerinde durduğu görüldü.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'nun rejimini de eleştiren ve bu ülkenin halkına, özgür Avrupa'ya katılma mücadelesinde destek sözü veren Bush, bu tür bir baskı rejiminin varlığının, Avrupa ve ABD'de vicdanları sızlattığını anlattı.

Bush, geçen yıl Letonya'da yaptığı bir konuşmada, Lukaşenko rejimini, "Avrupa'daki son diktatörlük" olarak nitelendirmişti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious