ABD, ihlalin sitede yeralmasından rahatsız

ABD, ihlalin sitede yeralmasından rahatsız.14009
  • Giriş : 29.05.2007 / 08:59:00

ABD, ihlalin Genelkurmay'ın sitesinde yeralmasından rahatsız oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki Amerikan F-16'sının geçtiğimiz perşembe günü Hakkari-Üzümlü bölgesindeki sınır ihlali Ankara'nın gündeminde. ABD hava sahası ihlalinin nedenini 'pilot hatası' olarak tanımlıyor. Konuyu incelediklerini belirten ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ''Biz konuyu kapanmış sayıyoruz'' dedi.
Wilson, ihlalin bir kaza olduğunu söyledi ve "Pilot, uçuş sırasında Irak'ın kuzey kısmında sınırın yerini yanlış anlamış" dedi.
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile olayı değerlendirdiklerini belirten Wilson, "Konuyu araştırdık. Biz konuyu kapanmış sayıyoruz" diye konuştu. Ross Wilson, sonuçlarının ne olacağına Hava Kuvvetleri'nin karar vereceğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret eden Amerikan Kongresi üyelerinden Cumhuriyetçi Parti milletvekili Ed Whitfield da Türk hava sahasının herhangi bir şekilde ihlalinin, ordunun internet sitesinde yer aldığını belirterek bunun olağanüstü bir durum olmadığını söyledi.
Ancak heyet Orgeneral Saygun'a, ihlalin Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Edinilen bilgilere göre, ABD'li heyet Orgeneral Saygun'la görüşmelerinde, ihlalin Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Orgeneral Saygun da "tüm ihlallerin internet sitesinde yayımlandığını, bunun olağan bir uygulama" olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

Kaynak: CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious