ABD, Irak hükümetine 'baskıya' devam edecek

ABD, Irak hükümetine 'baskıya' devam edecek.9098
  • Giriş : 20.12.2007 / 21:13:00

ABD Başkanı George Bush, Irak'taki siyasi süreçten "tatmin olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, önemli yasaların geçmesi için Irak hükümetine baskı yapmaya devam edeceklerini belirtti. Küresel ısınma konusundaysa Bush, sera gazının etkilerini "ciddiye aldığını" söyledi.

ABD Başkanı, "Halen yapacakları çok şey var. Bu yasaların (petrol gelirinin paylaşımı ve eski Baas üyelerinin yeniden resmi görevlere getirilmesine ilişkin yasalar) geçmesi için Irak hükümetine baskı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Afganistan konusunda Bush, "bazı müttefiklerin Afganistan'a ilişkin verdikleri sözü tutmamaları ve tam olarak istikrara kavuşmadan bu ülkeyi bırakmalarından endişe duyduğunu" söyledi.

Bush, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile doğrudan görüşme fikrini reddettiğini ve "sabrının tükendiğini" de açıkladı.

Bush, martta görev süresi dolacak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in siyasi geleceğini dikkatle izleme sözü de verdi.

ABD Başkanı, "Putin'in başbakan olma ihtimaline ilişkin spekülasyonlar var. Bu konuda bir şey bilmiyorum, beklerken olup biteni yakından izlemek daha iyi" dedi.

Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen iklim değişikliği konferansıyla ilgili olarak Bush, "Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore'a bu sorunu ciddiye aldığımı söyledim. Bununla ilgilenmek için bir strateji geliştiriyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious