ABD, Irak'a 5 milyar dolarlık silah satıyor

ABD, Irak'a 5 milyar dolarlık silah satıyor.6174
  • Giriş : 14.02.2009 / 21:53:00

ABD'nin, Irak ile toplam 5 milyar dolar tutarında silah, teçhizat ve eğitim anlaşması imzaladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ordusundan yayımlanan bildiride, bu miktarın, Irak'a askeri teçhizat ve donatım satışı ile eğitimi kapsadığı belirtildi.

Amerikalı Albay Kimberly Enderle, Irak güvenlik güçlerine daha önce 1.5 milyar dolar tutarında araç, uçak parçaları, küçük kalibreli silah, üniforma ve eğitim yardımı sağlandığını, Iraklı güçlerin bu alanda 3.5 milyar dolarlık ek yardım alma taahhüdünde bulunduklarını söyledi.

Bu açıklamanın, bu hafta Bağdat'ta düzenlenen ve Irak Savunma ve İçişleri Bakanlıkları yetkilileriyle ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı güvenlik işbirliği birimi yetkililerinin katıldığı toplantının ardından yapıldığı kaydedildi.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed El Askari, bakanlık yetkililerinin bu anlaşmayı sonuçlandırmak amacıyla ilerleyen günlerde ABD'ye gideceklerini dile getirdi.

Bu ziyaretin tarihi konusunda bilgi vermeyen sözcü, ''anlaşmanın, Irak'ın silah ve teçhizat konusundaki gereksinimlerini sağlama amacını taşıdığını, Irak ordusunun Amerikan silahlarıyla donatılmasını istediklerini, çünkü bu silahların dünyanın en iyileri olarak kabul edildiğini'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*