ABD, Iraklı Kürtlere çağrıda bulundu

ABD, Iraklı Kürtlere çağrıda bulundu .16877
  • Giriş : 23.10.2007 / 21:18:00

ABD, Iraklı Kürtlere çağrıda bulundu ve memnuniyetsizliğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın danışmanı ve Irak koordinatörü David Satterfield, Kuzey Irak’taki PKK teröristlerine karşı bölgesel Kürt yönetiminin bir eylemde bulunmamasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

David Satterfield, Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin, PKK eylemlerini kınayan açıklamalarının "iyi, ancak yetersiz" olduğunu belirtirken, "Burada eylem gerekiyor. Bu terörist gruba yönelik anlamlı bir eylem gerçekleştirilmeden çok uzun zaman geçti. Kürt liderler, bunu bizden ilk kez duymuyorlar. PKK’ya karşı birşey yapılmamasından memnun değiliz" dedi.

Bir grup gazeteciye konuşan Satterfield, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin olarak da, "Sınır ötesi bir operasyonun Kürt, Irak veya Türk çıkarlarına hizmet edeceğine inanmıyoruz" diye konuştu.

ABD’nin, terör örgütü PKK’ya karşı ne tür eylemlerde bulunulmasını beklediği ve bunun askeri eylemleri içerip içermediği yönündeki bir soruya karşılık Satterfield, ayrıntı vermekten kaçındı ve Iraklı Kürtler’i, "PKK’nın, bölgesel Kürt yönetiminin topraklarında operasyon yapma yeteneğini kısıtlamaya" çağırdı.

Son dönemde artan PKK saldırılarına dikkati çeken Satterfield, saldırıların artmasının, Kürt liderlerinin harekete geçmesini gerektirdiğini dile getirdi. Bir gazetecinin, bu sorunun çözülmesine dair umutlu olup olmadığı sorusuna karşılık Satterfield, "Keşke umutlu olduğumu söyleyebilseydim" yanıtını verdi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious