ABD, Irak'ta 500, Afganistan'da 10 çocuğu gözaltında tutuyor

  • Giriş : 19.05.2008 / 12:35:00

ABD, BM'ye, Irak'ta yaklaşık 500, Afganistan'da ise 10 çocuğu "militan" şüphesiyle gözaltında tuttuğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin BM'nin Çocuk Hakları Komisyonuna geçen hafta sunduğu raporda, hemen hemen tamamı Irak'ta olmak üzere 18 yaşın altında toplam 2 bin 500 çocuğun 2002'den bu yana bir yıl ya da daha fazla süreyle gözaltında tutulduğu belirtildi.

Çocuk Hakları Sözleşmesine uyduğuna dair dönemsel olarak BM'ye sunduğu rapora göre ABD, "2008 Nisandan itibaren Irak'ta yaklaşık 500, Afganistan'daki Bagram üssünde de 10 çocuğun gözaltında olduğunu" teyit etti.

Raporda, yaşlarının, çoğunun doğum gününü bilmemesi nedeniyle tespit edilemeyen bu çocukların, patlayıcı yerleştirmek, direnişçiler için gözcülük yapmak ya da çatışmalarda yer almak gibi faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle yakalandıkları belirtildi.

Guantanamo'daki askeri üste tutulan çocuklarla ilgili olarak da raporda, üsteki gözaltı merkezinde 8 çocuğun bulunduğu, ancak bunların 2004 ile 2006 arasında serbest bırakıldıkları kaydedildi.

Uluslararası Adalet Ağı ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) gibi sivil toplum kuruluşları, söz konusu gözaltıları "menfur" olarak kınadı ve ABD'nin ilgili anlaşmaları ihlal ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious