ABD, Irak'tan yarın çekiliyor

ABD, Irak'tan yarın çekiliyor.14125
  • Giriş : 29.06.2009 / 22:16:00

Irak'taki yerleşim yerlerinden çekilme işlemini yarın tamamlayacak olan Amerikan güçlerinden güvenlik görevini devralacak olan Irak Hükümeti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak genelinde güvenliği, yaklaşık 800 bin asker ve polisle sağlayacak.

Irak İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tümgeneral Abdulkerim Halef, bugün yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin yarın tüm yerleşim yerlerinden çekilme işini tamamlamasının ardından, Irak İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı güçlerinin, görevi devralmalarına ilişkin tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Halef, İçişleri Bakanlığına bağlı olan güvenlik güçlerinin izinlerini iptal ettiklerini, Bağdat'ta güvenliği sağlamak için 30 bini devriye, toplam 100 bin güvenlik görevlisi tahsis ettiklerini söyledi.

7 ilin güvenliğini polis teşkilatının üstleneceğini söyleyen Halef, "Polis, ülkenin diğer 8 ilinde güvenlik görevini üslenecek olan orduya destek verecek" dedi.

Irak Savunma Bakanı Abdulkadir El Ubeydi de yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin yerleşim yerlerinden çekilmesinden sonra güvenliği sağlamak için tam teşekküllü bir plan hazırladıklarını, bu iş için kara kuvvetlerinin hazır olduğunu ve deniz kuvvetlerini de hazırlama çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*