ABD, İran görüşmelerini doğrulamadı

ABD, İran görüşmelerini doğrulamadı.11583
  • Giriş : 05.03.2008 / 20:14:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, dördüncüsünün yarın yapılacağı açıklanan ABD-İran görüşmesini doğrulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık sözcüsü Tom Casey, İran Resmi Haber Ajansı İRNA'nın ''Irak'ın güvenliği konusundaki görüşmelerin 4. turunun yarın yapılacağı ve İran Dışişleri Bakanlığı'nın yetkilisi Rıza Emiri Mugaddem başkanlığındaki İran heyetinin, ABD, İran ve Iraklı yetkililerin katılacağı üçlü güvenlik görüşmeleri için Bağdat'a gittiğini'' duyurmasının ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin tarihiyle ilgili yalnızca ''söylentiler'' bulunduğunu söyledi.

Sözcü, bakanlığın Irak için görevlendirdiği koordinatör David Satterfield'ten teyit alınmadığını da belirterek, ''Programlanmış birşey yok ve İranlılar'ın bir tarih belirlediği konusunda Iraklılar'dan bir bilgi de yok. Bu görüşmenin yapılmasını bir süredir destekliyorduk. Bir tarih belirlemek için birçok girişimler oldu ve her seferinde İranlılar, türlü gerekçelerle, belirlenen tarihin kendilerine uygun olmadığını bildirdi'' dedi.

Sözcü, İranlılar'ın irade göstermesi ve hazır olması durumunda bu görüşmenin yapılmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

İran, geçmişte birçok kez görüşme tarihini ertelemişti.

1979 İslam devriminden sonra yapılan büyükelçilik baskınından bu yana aralarında diplomatik ilişki bulunmayan İran ve ABD, Irak'ın güvenliği konusunda biraraya gelmeyi kabul etmişlerdi.

İki ülkenin Bağdat büyükelçileri, ilk kez geçen yıl 28 Mayıs'ta bir araya gelmiş ve görüşmeler 24 Temmuz ve 6 Ağustos'ta yapılan toplantılarla sürmüştü.

Görüşmelerin 4. turunun da geçen ay yapılması kararlaştırılmış, ancak İran toplantıyı ''teknik nedenlerle'' ertelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious