ABD, İran seçiminde şaibe arıyor

ABD, İran seçiminde şaibe arıyor.12594
  • Giriş : 13.06.2009 / 23:35:00

Ahmedinejad, açık arayla yeniden Cumhurbaşkanı oldu ama en yakın rakibi seçimleri şaibeli ilan etti... Amerika da bu şaibe iddialarını inceliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD, İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından durumu yakından izlediğini ve özellikle hile iddialarının üzerine eğileceğini bildirdi.Başkan Barack Obama'nın sözcüsü Robert Gibbs yaptığı açıklamada, "Tüm dünya gibi biz de bu seçimin özellikle genç İranlılarda yarattığı coşkudan etkilendik. Hile iddialarına yönelik haberler de dahil bütünlüğünde yakından izliyoruz" dedi.

Bu arada, Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, Amerikalı muadili Hillary Clinton ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran'da Ahmedinejad'ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerde, hile ve sindirme haberlerinden ülkesinin "derin endişe" duyduğunu belirtti.

Lawrence Cannon, "Kanada, İran seçimlerinde hile yapıldığı haberlerinden derin endişe duymaktadır" derken, ABD Dışişleri Bakanı Clinton, daha dikkatli bir ifade kullanarak, seçim sonuçlarının İran halkının asıl istek ve arzusunu yansıtacağı umudunu dile getirdi.

MUSEVİ: ''SONUÇLAR ŞAİBELİ''

İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden mağlup çıkan Mir Hüseyin Musevi, seçim sonuçlarına tepki gösterdi.

Resmi sonuçları "şoke edici" olarak değerlendiren Musevi, sonuçların şaibeli olduğunu savundu.

Musevi açıklamasında, ''İnsanlar uzun kuyruklarda beklediler, kime oy verdiklerini biliyorlar. Sonuçlar karşısında şaşkınlık yaşadılar ve yetkililerin sonuçları açıklarken yaptıkları hokkabazlıklarını izliyorlar'' dedi.

''Seçimlerde yaşanan pek çok bariz ihlali şiddetle kınadığını, bu tehlikeli sessiz sinema gösterisini kabul etmeyeceğini'' söyleyen Musevi, ''Bazı yetkililerin bu şekildeki davranışlarının getireceği sonuçlar İslam Devletinin dayanaklarını tehlikeye atıyor ve diktatörlük oluşmasını sağlayacak'' ifadesini kullandı.

"Dönen dolapları ortaya çıkaracağını" belirten Musevi, yetkilileri çok geç olmadan hukuk sınırları içerisine dönmeye ve insanların haklarını korumaya davet etti.

Musevi, İran'da Şii nüfusunun merkezi olan Kum kentindeki din adamlarını da bu konuda seslerini yükseltmeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*