'ABD, İran'a askeri müdahalede bulunamaz'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Uluslarası ilişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayyar Arı, ABD'nin İran'a askeri müdahalede bulunamayacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atatürk Üniversitesi'nin düzenlediği ''Avrasya'da Yükselen Güçler ve Değerler Uluslararası Sempozyumu''nda konuşan Prof. Dr. Arı, ABD'nin İran'a yapacağı askeri müdahalenin bölgedeki tüm dengeleri sarsacağını belirterek, "ABD'nin yapacağı askeri müdahale sonrasında Türkiye ve Rusya'nın bölgede kabadayılığı kalmaz. ABD, İran'a askeri müdahalede bulunamaz. Buna da sıcak bakmıyor. Ambargo gündeme gelecektir. Bu da en az 10 -15 yıl sürer." dedi. Tayyar Arı, Türkiye, Rusya ve Çin'in de askeri müdahaleye sıcak bakmadığını vurguladı.


NÜKLEER GÜCÜ OLAN İRAN TÜRKİYE İÇİN BİR TEHDİT


Yeditepe Üniversitesi (Y.Ü) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Devlet ise nükleer gücü olan İran'ın Türkiye için tehdit olduğunu savundu. Devlet, "İran nükleer silahını ABD'ye kullanamaz. Ancak ilerde bu silahları Türkiye'ye kullanabilir. Biz nükleer enerjiye karşıyız. Ancak bazı ülkeler enerjilerini bu yolla sağlamaya çalışıyor. İran'ın da bölgede nükleer enerji bakımından güç olması Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. İleride teröristlerin muhtemel eylemlerinde kimyasal saldırılara başvurabilmeleri düşünüldüğünde konu daha da önem kazanıyor.'' ifadelerini kullandı.

Bölgedeki farklı bir tehlikenin ise uyuşturucu sorunu olduğunu belirten Devlet, Afganistan'dan yola çıkan uyuşturucunun Türkiye'den de geçerek batıya götürüldüğünü ve söz konusu durumun önemli bir güvenlik sorunu olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. Sempozyumda bir öğrencinin, 'İran tehdit de, nükleer silahı bulunan İsrail Türkiye için tehdit değil mi?' sorusuna ise Devlet, "İsrail ile menfaat çatışmamız yok. Eğer olsaydı tanklarımızı onlara tamir ettirmezdik. İleride tehdit olur olmaz onu bilemem." cevabını verdi.


REKTÖR YAŞAR SÜTBEYAZ AK KALPAK VE ÇAPAN GİYDİ


Avrasya kavramını ortaya çıkaranların Türkler olduğunu belirten Kırgız katılımcı Prof. Dr. Kadrali Konkobayev ise Türkler'in büyük bir millet olduğunu, bunla herkesin onur duymasını istedi. Konkobayev konuşmasının ardından Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz'a, Kırgızların yerel giysisi Ak kalpak ve Çapan giydirdi.


OLTU TAŞI TESBİH SALLAYARAK KONUŞMA YAPTI


Rus katılımcı Alexandr İvanoviç Zotov ise kürsüye Erzurum'a özgü Oltu Taşı tesbihle çıktı. Konuşması boyunca Oltu taşı tesbihi elinden bırakmayan Zotov'un konuşması sırasında el kol hareketi yaparak tesbih sallaması ilginç görüntüler oluşturdu. Program sonrasında öğrencilerin Zotov'a, 'Sayın Zotov elinizteki Rus taşı tesbih mi?' sorusunu yöneltmesi gülüşmelere sahne oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious