ABD, İran'a mektup gönderecek

ABD, İran'a mektup gönderecek.10631
  • Giriş : 29.01.2009 / 11:04:00

ABD, İran'a gönderilecek mektup üzerinde çalışıyor. İngiliz The Guardian gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gönderilecek mektup üzerinde çalıştığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Barack Obama'nın 4 Kasım'da başkan seçilmesini 6 Kasım'da yazdığı uzun bir mektupla kutlamıştı. Gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gönderilecek mektup üzerinde o tarihten bu yana çalıştığını kaydetti. Gazete, 3 farklı taslak olduğunu belirtti. Gazeteye konuşan diplomatlar, Obama'nın mektubunun, ABD yönetimindeki ton farkının ortaya konacağı "sembolik bir jest" olacağı yorumunda bulundu. Obama'nın selefi George W. Bush, İran'ı "şer ekseni" içinde ilan etmişti. Ayrıca mektupla İran liderlerinin ABD'ye karşı olan şüphelerinin dağıtılması ve Obama yönetiminin direk görüşmelerde bulunmasının önünü açılması hedefleniyor.

Gazete, mektupta, ABD yönetiminin Tahran yönetimini devirmeyi hedeflemediği sadece tavır değişikliği istendiğini belirtti. Gazete, İran halkına hitaben yazılan mektubun doğrudan ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney'e gönderileceğini ya da açık mektup olarak yayımlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*