ABD, İran'a saldırmaya hazırlanıyor

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

İran'ın Irak'taki nüfuzunu kırmanın yollarını arayan ABD, Basra Körfezi'ndeki askeri gücünü artırmanın yanı sıra üst düzey yetkililerin ağzından İran'a açıkça gözdağı veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta batağa saplanan ABD yönetiminden gelen son açıklamalar, bölgedeki krizin daha da derinleşeceğini gösteriyor. Tahran'a yönelik suçlamaların ardından Amerikan askerlerinin Irak'ta İran'ın temsilcilerini tutuklaması gerginliği tırmandırırken Bush'un daha fazla asker gönderme kararı ve Basra'daki askeri yığınak bu yöndeki kuşkuları doğrular nitelikte.
ABD'nin yeni Savunma Bakanı Robert Gates , İran'ı "olumsuz tavırlarını sürdürmek" ve "yapıcı olmamakla" suçladı. Gates, ABD'nin Körfez'deki askeri varlığını artırmasının İran'ın bu tavrıyla ilgili olduğunu belirtti. Brüksel'deki NATO Genel Merkezi'ni dün ilk kez ziyaret eden Gates, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin artan şiddete karşı mücadele için daha fazla takviye güç sağlayacağını açıkladı.
"Irak'ta hiçbir yapıcı tavır izlemeyen" Tahran'ın, Lübnan'da yeni çatışmalara yol açmak için Hizbullah'a destek verdiğini, ABD'nin artan şiddete karşı mücadele için daha fazla takviye güç sağlayacağını söyleyen Gates, Washington'ın Tahran ile diyaloğa hazır olduğunu, ancak bunun bazı koşulları bulunduğunu, bugünkü aşamada söz konusu koşulların hiçbirinin Tahran tarafından yerine getirilmediğini ifade etti.

"Körfez bölgesindeki istikrarın ABD'nin stratejik menfaatlarının bir parçası olduğunu" belirten Gates, ABD'nin Irak'ta karşılaştığı sorunlar çerçevesinde İran'ın Washington'a "baskı yapabileceğini sandığını" anlattı.

Donald Rumsfeld 'in yerine 18 Aralık'ta ABD Savunma Bakanı olan Gates, NATO Konseyi'nin dışişleri bakanları düzeyinde öngörülen olağanüstü toplantısından önce Brüksel'e gitti. Gates ve de Hoop Scheffer Irak, Afganistan ve Kosova üzerine görüştü.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley de, gerekirse İran'ı vurabileceklerini ima etti. Hadley bir televizyon programında İran'ın Irak'taki faaliyetlerini eleştirerek Iraklıları ve ABD askerlerini korumak için uğraştıklarını belirtti.

'Bulanık suda balık avı'
Önceki akşam Fox televizyonuna konuşan Dick Cheney de, İran'ın bölgenin bütünü için artan bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Cheney, "Irak'taki bazı güçlere patlayıcı sağlayarak önemli bir rol oynadığını" belirtti ve "İran'ın, Irak'ta bulanık suda balık avladığı artık iyi biliniyor" şeklinde konuştu.

"İranlılar, adamlarını Irak'a göndermemeyi öğrenmeli" diyen Cheney, "Irak'taki durumu istikrarsızlaştırmaya çalışmalarını istemiyoruz" dedi. ABD Başkan Yardımcısı, Washington'ın Körfez'deki askeri düzenini güçlendirme kararı aldığını da hatırlattı.

'Denizden vuracak'
Arap Times gazetesi ABD ordusunun İran'daki hedefleri denizden vuracağını, misilleme olasılığına karşı bölge ülkelerinin de Patriot savunma sistemleriyle korunacağını yazdı.

Latin Amerika turuna çıkan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad , ABD'nin İran'ı direnişçilere destek vermekle suçlayarak, "Irak'taki başarısızlıklarını'' gizlemeye çalıştığını söyledi. "ABD'nin tavrının problemlerini çözemeyeceğini'' söyleyen Ahmedinejad, ABD'yi Irak halkını görmezden gelmekle suçladı.

İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham ise, ülkenin enerji ihtiyacının karşılanması için 10 adet nükleer santrala ihtiyaçları olduğunu, bu amaçla 3 bin santrifüj kurulması çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Gates, Körfez'deki askeri varlığın artırılmasının nedeni olarak İran'ın "olumsuz tavırlarını sürdürmesini" gösterdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley, gerekirse İran'ı vurabileceklerini ima ederken ABD Başkan Yardımcısı Cheney, "İran'ın, Irak'ta bulanık suda balık avladığı artık iyi biliniyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious