ABD, İran'ı suçluyor

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

İran'ın ürettiği bombalar Irak'ta 170 asker öldürmüş

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'taki çokuluslu güçten üst düzey bir Amerikalı yetkili, uluslararası haber ajanslarına yaptığı açıklamada, İran'ın Irak'taki isyancı gruplara patlayıcı sağladığını, Haziran 2004'ten bu yana İran bombalarıyla düzenlenen saldırılarda 170 koalisyon askerinin öldüğünü, 620'sinin de yaralandığını belirtti. Amerikalı yetkili, bir Abrams tankını imha etme gücüne sahip olan bu patlayıcıların Irak'a sokulma emrinin İran hükümetinin üst kademelerinden geldiğini söyledi.

Öte yandan Irak'ın Tikrit kenti yakınlarındaki Dur kasabasında dün bir karakola bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında çoğu polis 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. Kuzeydeki Musul kentinin kuzeybatısında da silahlı kişilerin bir araca pusu kurduğu, saldırıda 8 kişinin öldüğü belirtildi.

'Helikopter düştü' iddiası
Başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Timayma bölgesinde de iki mürettebat taşıyan bir Amerikan Apache helikopterinin bir füzenin isabet etmesi sonucu düştüğü öne sürüldü. Amerikan ordusu bölgede bir helikopterin düştüğüne dair bilgilerinin olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious