ABD, İran'ı vuracak mı?

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

ABD, 'İran'ı vuracak' tezlerini doğrulamaya devam ediyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçinde yaklaşık 3 bin 200 askerin bulunduğu Nimitz tipi uçak gemisi, San Diego açıklarında, aralarında F/A Hornet ve Superhornet bombardıman uçaklarının bulunduğu yaklaşık 80 uçağı almak için duracak.

Uçak gemisi, Büyük Okyanus ve Hint Okyanusu'nu geçerek bir ay sürecek yolculuktan sonra Bahreyn'de üslenen Amerikan Donanması 5'inci Filosu'nda görev yapan uçak gemisi USS Dwight D. Einsenhower'a katılacak.

2003'ten bu yana ilk kez ikinci uçak gemisi

Amerikan Donanması 5'inci Filosu Komutanı Kevin Aandahl, uçak gemisi Stennis'in gelişiyle bölgede, 2003'te Irak'a müdahaleden sonra ilk kez iki Amerikan uçak gemisinin olacağını belirterek, ''Bu, bölgeye güvenlik ve istikrar getirmek için ne yapabileceğimizi gösteriyor. Bu açıkça diğerlerini bizim ulusal çıkarlarımıza karşı hareket etmekten vazgeçirmektir'' dedi.

Aandahl, ABD'nin 'durum gerektirdiği sürece' Ortadoğu'da iki uçak gemisi bulunduracağını ifade etti.

Nükleer gemi Stennis'in, Ortadoğu sularına varmasıyla bölgede bulunacak iki uçak gemisinin ABD'nin bölgedeki hava gücünü oldukça artıracağı 'İran'a, ABD hava gücünü anımsatma görevi' üstleneceği belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün ABD gücünün artırılmasının, 'ABD'nin Irak'ta zayıf düştü'' yolundaki İran'ın algısı ve bölgede artan iddiasına karşı bir güç gösterisi olduğu ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious