ABD, İsrail'e F-22 savaş uçağı satabilir

ABD, İsrail'e F-22 savaş uçağı satabilir.10349
  • Giriş : 06.06.2008 / 13:31:00

ABD'nin, İsrail'e F-22 savaş uçakları satışında koyduğu yasağı kaldırabileceği öne sürüldü. Öte yandan İsrail Ulaştırma Bakanı Mofaz, "nükleer silah programına devam etmesi halinde İsrail'in İran'ı vurabileceği" tehdidinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, bugüne kadar bu uçakların satışını engelleyen ABD Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Howard Berman'ın, İsrail'in caydırıcılığını artırmak amacıyla, satış sınırlamalarını kaldırmaya açık olduğunu söylediğini bildirdi.

ABD'nin yeni nesil hava üstünlüklü savaş uçakları olarak bilinen F-22 Raptor savaş uçakları, dünyanın radar görünürlüğü en düşük uçağı olarak biliniyor.

En gelişmiş radar ve öteki savunma sistemlerini delme yetenekleriyle F-22 "Raptor" uçaklarının, öteden beri İran'ın nükleer tesislerine bir saldırıda İsrail için büyük bir koz olacağı düşünülüyordu.

Uçakların satışındaki yasağın kaldırılması imkanının, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Washington temasları sırasında, Beyaz Saray'da yapılan bir toplantıda gündeme geldiği belirtildi. Ancak Olmert'in yardımcılarının doğrulama yapmaktan ve ayrıntı vermekten kaçındığı belirtildi.

Komisyon Başkanı Californialı Demokrat Berman, "İsrail'in ihtiyacı olan tüm malzeme ve ekipmanı almasından yana" olduğunu belirtti. Eski Komisyon Başkanı Tom Santos'un yıl başında ölümünün ardından bu görevi üstlenen Berman, F-22 satışları üzerindeki yasağın kalkmasıyla ilgili olarak, "Tabii ki bu konuyu düşüneceğim" dedi.

İsrail'i geçen ay ziyaret eden Berman, Temsilciler Meclisinin, ABD'nin silah satışlarında İsrail'in üstünlüğünü güçlendirmeye yönelik bir yasayı kabul ettiğini kaydederek, "İsrail'in gereksinimleri konusunda daha cesur bir değerlendirme için temel oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Tasarının yasalaşması için ABD Senatosu tarafından da kabul edilmesi ve geçmişte "ABD'yi hassas teknolojinin yanlış oyuncuların eline geçmesi olasılığından koruma" politikası çerçevesinde F-22 satışlarına getirilen yasağın kaldırılması yolunda Berman'ın girişeceği çabaların, Senato tarafından da desteklenmesi gerekiyor.

Jerusalem Post'un haberinde, Berman'ın, dış ilişkiler konularında Temsilciler Meclisinin önde gelen üyelerinden biri olarak bu konuya öncelik verilmesinde kilit rol oynayabileceğinin düşünüldüğü kaydedildi.

İsrail, füze savunma yetenekleri geliştirme, akıllı bomba teknolojisi kazanma ve dikine havalanma yeteneğine sahip F-35 hayalet uçaklarının satışının hızlandırılmasını da içeren bir dizi savunma önlemleri için de ABD desteğini arıyor.

Olmert, Washington'da Amerikan-Yahudi grubu IPAC'de yaptığı konuşmada İran'a en sert uyarısını yapmış ve İran tehdidinin her ne şekilde olursa olsun durdurulması gerekir" diye konuşmuştu.

İran konusu, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in ABD Başkanı George Bush ve Senato yöneticileriyle yaptığı son görüşmelerde de gündeme gelmişti.

-"İRAN'I VURURUZ"-

Öte yandan eskiden savunma bakanlığı yapan İsrail Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, "nükleer silah programına devam etmesi halinde İsrail'in İran'ı vurabileceği" tehdidinde bulundu.

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine göre Mofaz, "Eğer İran nükleer silah geliştirme planlarına devam ederse, İran'ı vururuz" diye konuştu.

Mofaz'ın İran'a yönelik ekonomik yaptırımların etkili olmadığı uyarısında bulunduğu belirtilen haberde, bakanın, İsrail'in İran'a saldırısına ABD'nin destek vereceğini söylediği de kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious